Descoperire șocantă făcută de autorități pe aeroportul din Köln. Ce se afla în interiorul unor ambalaje de biscuiți

62560183

Autoritățile vamale germane au descoperit circa 1.500 de tarantule ascunse în ambalaje de biscuiți pe aeroportul din Köln/Bonn, în urma unei confiscări care a avut loc acum trei săptămâni, informează DPA.

Pachetul, provenit din Vietnam, avea un „miros specific” care nu corespundea celor șapte kilograme de biscuiți declarate, a declarat purtătorul de cuvânt al vămii, Jens Ahland.

Tarantulele, înghesuite în mici recipiente de plastic și ascunse în ambalaje de biscuiți, păreau să fie destinate unei persoane din regiunea Sauerland, în vestul Germaniei.

Colegii mei de pe aeroport sunt deseori surprinși de conținutul interzis al coletelor provenite din întreaga lume, însă descoperirea a circa 1.500 de mici recipiente de plastic cu tarantule tinere i-a lăsat fără cuvinte chiar și pe cei mai experimentați dintre ei”, a precizat Ahland într-un comunicat.

O parte din animale muriseră, iar cele rămase în viață au fost predate unor specialiști.

A fost deschisă o anchetă penală, întrucât orice fel de animal trebuie declarat la vamă, iar pentru coletele trimise din afara Uniunii Europene trebuie plătite taxe de import.

Articol recomandat de sport.ro
Îi recunoști pe toți? Cum arată azi UEFAntasticii, la 20 de ani după sfertul Steaua - Rapid
Îi recunoști pe toți? Cum arată azi UEFAntasticii, la 20 de ani după sfertul Steaua - Rapid
Citește și...
Ce le-a ordonat Netanyahu forțelor israeliene: „Ne vom ocupa de ceea ce rămâne”

Prim-ministrul Benjamin Netanyahu a declarat joi că a ordonat armatei israeliene să cucerească o parte mai mare din Gaza, inițial prin ocuparea a 70% din teritoriul palestinian.

Jocurile de noroc și criptomonedele ar putea fi noua „mină de aur” a Comisiei Europene. Cât ar aduce taxarea suplimentară

Comisia Europeană ia în calcul introducerea unor noi taxe la nivelul UE pentru jocurile de noroc online, companiile crypto și marile platforme digitale. Măsur care ar putea aduce peste 13 miliarde de euro la bugetul Uniunii în perioada 2028–2034.

Crimă șocantă. O mamă și-a ucis bebelușul cu un amestec de lapte și medicamente: „Leziune cerebrală catastrofală”

O femeie în vârstă de 36 de ani a fost găsită vinovată de crimă, după ce și-a ucis fiul de 14 luni, căruia i-a administrat un amestec letal de lapte și medicamente, au stabilit autoritățile din Marea Britanie.

Recomandări
Noua lege a salarizării a unit bugetarii: toți o critică și cer mai mulți bani și „recunoaștere”. Proteste naționale

Discuțiile pe legea salarizării continuă, iar joi au mers la negocieri sindicatele din educație. Și, în cazul celor care lucrează la catedră, proiectul de lege a stârnit nemulțumiri, după ce mai multe sporuri fie au fost reduse, fie eliminate.

„Armele fantomă” care inundă România. Cum sunt introduse în țară nedetectate. „Am găsit în portbagaj 18”

Fenomen îngrijorător, în România. Tot mai mulți indivizi sunt prinși cu arme de foc, unele letale, deținute ilegal. Anul trecut, polițiștii de la „Arme și muniții” au descoperit peste 3.000, de trei ori mai multe față de anii precedenți.

Bărbatul care și-ar fi măcelărit bunica și fratele vorbea des de „Lucifer”. Alex i-ar fi amenințat „cu o macetă”

Caz înfiorător în Târgu Jiu. Un bărbat de 39 de ani și-ar fi omorât bunica și fratele mai mare cu un an, apoi s-a sinucis în același apartament.