Cutremur cu magnitudinea 6,8, raportat sâmbătă dimineață. În ce zonă s-a produs

62416966
Getty

Un cutremur cu magnitudinea 6,8 s-a produs sâmbătă dimineaţa în largul insulei Mindanao, în sudul Filipinelor, a anunţat Serviciul de prospectare geologică al Statelor Unite (USGS), fără să fie emisă alertă de tsunami, relatează AFP.

Cutremurul s-a produs la o adâncime de 17 kilometri în Oceanul Pacific, la aproximativ 20 de kilometri în largul oraşului Barcelona, pe coasta de est a insulei Mindanao, potrivit USGS.

Agenţia seismologică din Filipine a indicat că este puţin probabil ca seismul să fi provocat pagube, dar a avertizat cu privire la replici.

Cutremurele sunt frecvente în Filipine, care se află pe aşa-numitul "Cerc de Foc" al Pacificului, o zonă de activitate seismică şi vulcanică intensă care se întinde din Japonia până în bazinul Pacificului, trecând prin Asia de Sud-Est. Cele mai multe seisme sunt prea slabe pentru a fi resimţite de oameni, notează AFP.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO EXCLUSIV REPORTAJ | Camp Nou și-a pierdut farmecul?! Cum s-a transformat casa Barcelonei
FOTO EXCLUSIV REPORTAJ | Camp Nou și-a pierdut farmecul?! Cum s-a transformat casa Barcelonei
Citește și...
S-au încheiat „discuțiile istorice” Israel-Liban de la Washington. Se lucrează la un „tratat de pace complet”

Discuțiile „istorice” dintre Israel și Liban s-au încheiat la Washington. Ambasadorul Israelului a vorbit despre o „victorie pentru pace” și a declarat că se lucrează la un „tratat de pace complet”.

Ce spun chinezii despre blocada americană din Strâmtoarea Ormuz. Termenii folosiți de puterea de la Beijing

China a calificat marţi blocada impusă de Statele Unite asupra porturilor iraniene din Strâmtoarea Ormuz drept un act ”periculos şi iresponsabil”, avertizând că aceasta riscă să amplifice tensiunile din regiune, transmite CNBC.

SUA ar putea avea negocieri suplimentare cu Iranul. Trump: „S-ar putea întâmpla ceva în următoarele două zile”

Preşedintele american Donald Trump a declarat marţi că discuţiile cu Iranul ar putea fi reluate în Pakistan în următoarele două zile, potrivit unui interviu acordat ziarului New York Post.

Recomandări
Ce tipuri de medicamente vrea să România să obțină de la Pfizer în locul vaccinurilor anti-COVID

Ministerul Sănătății intră la negocieri vitale cu compania Pfizer. Statul român încearca să obțină medicamente inovatoare în locul vaccinurilor anti-COVID pe care nu le-a mai cumpărat.

Topul scumpirilor în România. Efectele complete ale războiului din Iran se vor vedea în prețuri abia de luna aceasta

Scumpirea carburanților se vede deja în inflație. Potrivit Institutului Național de Statistică, rata anuală s-a apropiat din nou de 10%, în martie. 

Cum se va desfășura votul crucial al PSD pe 20 aprilie. „Manipularea” lui Sorin Grindeanu, contestată și de social-democrați

Soarta coaliției de la guvernare se decide in următoarele zile. Luni, pe 20 aprilie, cei din PSD vor vota dacă rămân sau nu în cabinetul condus de Ilie Bolojan.