China isi construieste o flota de supernave de lupta

×
Publicitate

China este hotarata sa puna la incercare hegemonia maritima a occidentalilor. Acesta este primul portavion al Beijingului, aflat in constructie.

Adica primul pas spre o intreaga flota de supernave de lupta, care le-ar aduce chinezilor statutul de putere maritima, cot la cot cu Statele Unite, Marea Britanie, Franta si Rusia.

Vasul de productie sovietica a fost cumparat din Ucraina si ar fi trebuit transformat intr-un cazinou plutitor. Evident, intentiile Beijingului erau cu totul altele.

Dezvaluirea vine dupa alte imagini ingrijoratoare, cu avionul de vanatoare invizibil, la care se pare ca lucreaza intens chinezii. In acest moment, singurul aparat functional de aceeasi generatie, F-22 Raptor, este operat de armata americana.

Articol recomandat de sport.ro
Sandra Izbașa a împlinit 36 de ani. Cum arată acum dubla campioană olimpică
Sandra Izbașa a împlinit 36 de ani. Cum arată acum dubla campioană olimpică
Citește și...
România va primi sprijin militar suplimentar de la Slovacia și Portugalia, după incidentul cu drona de la Galați

Joi seară, liderii europeni s-au reunit la Bruxelles, în Consiliul European, unde se decide direcția Uniunii pe teme esențiale: apărare, Ucraina și viitorul buget european.

Donald Trump amenință Iranul cu noi bombardamente dacă nu respectă acordul. SUA pot reimpune blocada navală

Trump amenință - ne vom întoarce și îi vom bombarda, dacă Iranul nu respectă acordul inițial, semnat atât de președintele american, cât și de cel iranian.

Cel mai mare atac ucrainean asupra Moscovei de la începutul războiului. Volodimir Zelenski a lansat un avertisment dur

Moscova a fost supusă celui mai mare atac ucrainean de la începutul războiului. Aproape 200 de drone au lovit ținte din jurul capitalei ruse, inclusiv o rafinărie importantă, unde a izbucnit un incendiu de proporții.

Recomandări
Nicușor Dan, despre Guvernul Veștea și voturile AUR: L-am desemnat cu convingerea că poate să fie votat. Mai departe discutăm

Președintele Nicușor Dan a fost întrebat, joi, la Bruxelles, ce părere are despre faptul că premierul desemnat, Adrian Veștea, încearcă să obțină o majoritate în Parlament inclusiv cu voturile partidului AUR.

DNA îl acuză pe Ciucu de luare de mită. Dezvoltatori imobiliari ar fi finanțat cu 250.000 de euro campania sa electorală

Primarul Capitalei Ciprian Ciucu a fost plasat sub control judiciar și nu poate să părăsească România.

Viitor incert pentru Guvernul Veștea. PSD nu garantează voturile, iar excluderea premierului desemnat din PNL rămâne pe masă

Votul pentru Guvernul Veștea se amână din nou, după ce președintele PSD Sorin Grindeanu l-a informat pe premierul desemnat că social-democrații nu pot lua o decizie finală până duminică.