Arnold Schwarzenegger, evacuat de urgență din locuința sa din Los Angeles

×
Publicitate

Actorul și fostul guvernator al Californiei, Arnold Schwarzenegger, a fost evacuat de urgență din cartierul de lux din Los Angeles din cauza incendiilor de vegetație care afectează statul american.

 

Schwarzenegger și-a anunțat fanii pe Twitter că este în siguranță, dar a fost nevoit să se mute din cauza amenințării flăcărilor devastatoare, scrie Fox News.

“Ne-au evacuat, în siguranță, la 3:30. Aveți grijă. Sunt recunoscător pentru că avem cei mai buni pompieri din lume”, a scris actorul.

Guvernatorul Californiei a declarat stare de urgență în întregul stat, din cauza incendiilor de vegetație, care ard în Nord și Sud și nu pot fi stăvilite din cauza vântului foarte puternic.

Aproape 200.000 de oameni au fost nevoiți să-și părăsească locuințele.

Incendiile uriașe au pârjolit peste 20.000 de hectare de vegetație și au ajuns în zone locuite. Zeci de mii de case sunt în pericol. Pompierii recurg la strategii extreme pentru a stăvili potopul de foc.

 

Articol recomandat de sport.ro
„Europa va încerca să prevină acest lucru!” Lovitura de proporții pregătită la Moscova
„Europa va încerca să prevină acest lucru!” Lovitura de proporții pregătită la Moscova
Citește și...
NASA recrutează voluntari care să stea un an în medii izolate. Participanții vor fi plătiți

NASA recrutează oficial voluntari pentru următoarea sa misiune simulată în spațiul îndepărtată, Moon and Mars Exploration Analog, programată să înceapă în august 2027.

Un nor toxic provenit de la un incendiu de vegetaţie care a cuprins o instalaţie de reciclare a ajuns la Atena

Un nor de fum toxic, cauzat de un incendiu forestier care s-a propagat până la o instalaţie de reciclare a deşeurilor de la periferia oraşului Salonic din Grecia, a ajuns luni în capitala Greciei, Atena, la aproximativ 300 de kilometri distanţă. 

Atac masiv asupra Kievului. Bombardamentele ruseşti au ucis cel puţin 10 persoane. GALERIE FOTO

Bombardamentele ruseşti au ucis cel puţin 10 persoane luni în regiunea Kiev, unde jurnaliştii AFP au fost martori la zeci de explozii, în ajunul summitului NATO la Ankara.

Recomandări
De ce au respins judecătorii cererea DIICOT de arestare preventivă pentru familia Pașca. Ce spun despre presupusele victime

Judecătorii Tribunalului București au motivat decizia luată săptămâna trecută, în dosarul azilelor ilegale, prin care familia Pașca a fost pusă sub control judiciar. Atenție, urmează detalii care vă pot afecta emoțional!

Ce vrea România să obțină la summitul NATO de la Ankara. Țoiu: „Nu este o miză doar pentru noi”

Ministrul interimar de Externe, Oana Țoiu, afirmă că protejarea Flancului estic necesită investiții suplimentare, în contextul riscurilor generate de războiul Rusiei împotriva Ucrainei.

Curtea de Apel, palmă dată lui Ilie Bolojan. Decizia pe care magistrații i-au anulat-o premierului demis

Curtea de Apel București (CAB) a admis, luni, o cerere depusă de un ONG și a anulat decizia premierului interimar Ilie Bolojan de înființare, la Palatul Victoria, a unui Comitet de analiză a legilor Justiției.