Studiu: Utilizatorii de iPhone sunt mai inteligenti decat cei de Samsung si BlackBerry

61444588

Un studiu cerut de TalkTalk Mobile si efectuat pe 2000 de persoane a indicat ca utilizatorii de iPhone "sunt mai inteligenti" decat cei care au un Samsung sau un BlackBerry.

Compania Ladbrokes a creat un test online pentru a pune la incercare viteza de gandire si inteligenta utilizatorilor, clasificati ulterior in functie de telefon mobil, relateaza Daily Mail.

Testul a fost rezolvat cel mai rapid de utilizatorii Apple - cu o medie de 94 de secunde, au urmat cei care detin telefoane create de Google - 99 - Samsung - 103, HTC - 105, Nokia - 109, Blackberry - 118.

Studiul, la care au participat pana acum 2000 de persoane, ce detin smartphone-uri ale unor branduri diferite, a fost comandat de TalkTalk Mobile pentru a determina daca modul de operare al unui smartphone este o extensie a personalitatii utilizatorului.

In cadrul studiului, persoanelor li cerut contracronometru sa rezolve diverse probleme, sa recunoasca forme sau coduri. Printre intrebari: cati de 9 exista intre 1 si 100, cate luni au 28 de zile sau cate picioare au impreuna 2 caini si 2 rate.

"Test of Wits" poate fi completat online aici!
 

Samsung, BlackBerry
Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Dacia domină Europa! Cel mai bine vândut model în prima jumătate a anului 2026
FOTO | Dacia domină Europa! Cel mai bine vândut model în prima jumătate a anului 2026
Citește și...
Noile telefoane pliabile Samsung au fost lansate. Fold 8 Ultra poate ajunge la peste 11.000 de lei

Este sezonul telefoanelor pliabile, după ce săptămâna trecută am văzut Honor Magic V6 și în urmă cu o lună, Motorola Raizer Fold, acum este momentul gamei Samsung Galaxy prin Flip și Fold, anunțată ieri.

Ce s-a întâmplat, de fapt, cu modelul AI care a atacat serverul unei companii. Explicațiile experților

Ce părea doar un scenariu SF, s-a întâmplat în Statele Unite. Un model de inteligență artificială, aflat în teste, a găsit o cale să iasă din mediul izolat în care era ținut și a ajuns în serverul unei companii.

„Fără precedent”. OpenAI recunoaşte că un agent AI autonom a scăpat de sub control și a atacat infrastructura unui startup

OpenAI a anunţat marţi că un agent autonom bazat pe cele mai avansate modele de inteligenţă artificială ale companiei a scăpat de sub control în timpul unui test de securitate.

Recomandări
Răspunsul lui Ilie Bolojan pentru sindicaliștii nemulțumiți: Nu va scădea niciun venit și vor fi oferite compensații

Legea salarizării pierde încă un partener de dialog. După boicotul anunțat de Sanitas și cele trei mari federații din Educație au refuzat să participe la consultările organizate de Ministerul Muncii.

Criză de personal în spitale. Guvernul a deblocat doar 22 de posturi din cele 7.600 cerute de Ministerul Sănătății

Ministerul Sănătății a cerut deblocarea a peste 7.000 de posturi în spitalele din toată țara, însă Guvernul a aprobat, deocamdată, doar 22.

Moment istoric pentru industria de Apărare. Cum arată blindatele Cobra II „made in România” care au fost livrate Armatei

Primele 12 blindate Cobra II, fabricate integral în România, au ieșit pe poarta uzinei de la Mediaș și sunt livrate Armatei Române. Fac parte dintr-un contract de peste o mie de vehicule, care vor intra în dotarea militarilor noștri.