Isi vor aduce aminte toata viata de cetatea Sarmisagetuza: doi turisti s-au ratacit in munti

61367716

Doi turisti care s-au ratacit in timp ce coborau de la cetatea dacica Sarmisagetuza Regia au fost gasit dupa cinci ore de jandarmii montani.

Potrivit purtatorului de cuvant al IJJ Hunedoara, capitanul Nicolae Raducu, cei doi turisti au plecat joi seara de la cetatea dacica Sarmizegetusa Regia. Cateva ore mai tarziu, ei au sesizat, prin apel la numarul de urgenta 112, faptul ca s-au ratacit.

Cei doi, sot si sotie, cu varsta de 33 si respectiv 31 ani, din Cluj Napoca, dupa ce au vizitat cetatea, au parasit traseul la coborare si s-au ratacit. In cautarea lor au plecat jandarmii montani din cadrul Postului Costesti. Ei au fost descoperiti dupa aproximativ cinci ore, in cursul noptii de joi spre vineri. Jandarmii montani au ajuns la cei doi turisti, dupa ce, in prealabil, pe baza informatiilor oferite telefonic, au identificat locul in care se aflau, stana Dealul de Groapa, din muntii Sureanu, la distanta apreciabila fata de traseul normal. Jandarmii montani i-au condus pe cei doi turisti la sediul postului din Costesti. Acestia nu au avut nevoie de ingrijiri medicale”, a mai declarat capitanul Raducu.

Jandarmii recomanda turistilor care viziteaza cetatea dacica Sarmizegetusa Regia sa nu se abata de la traseu sau de la drumul judetean de acces, mai ales dupa ce se innopteaza.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Drama a 200 de familii din Deva: in plina canicula, paraul si fantanile nu mai au picatura de apa

Arsita a secat un parau si fantanile a peste 200 de familii care locuiesc in cartierul Viile Noi de la marginea Devei. Fara pic de apa oamenii au cerut ajutorul primariei, care a cerut pompierilor sa le duca apa potabila.

Peste 20 % din angajatii Finantelor Publice din Hunedoara au primit preavize de concediere

Dupa ce 200 de angajati de la Directia Generala de Finante Publice (DGFP) din Arad au primit astazi preavize de concediere, la cateva ore distanta vestile proaste au venit si pentru colegii din Hunedoara

Ortacii de la Mina Lonea, amendati pentru ca au protestat. Cum este justificata sanctiunea

Cei 21 de mineri de la Lonea, care in luna iunie s-au blocat in subteran, au fost amendati cu 200 de lei, contravaloarea folosirii coliviei pentru a fi adusi la suprafata.

Recomandări
Primul spital construit ”de la zero” în Cluj. FOTO: Cum arată noul centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie

Noul Centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Cluj, una dintre cele mai importante investiții în domeniul medical realizată din fonduri europene, a fost inaugurat în Cluj-Napoca.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.