ROBOR la trei luni a scăzut la 3,26% pe an

61942551
iStock

Indicele ROBOR la trei luni, în funcţie de care se calculează costul creditelor în lei cu dobânda variabilă, a scăzut marţi pe piaţa interbancară cu 0,02 puncte procentuale, până la 3,26% pe an, reiese din datele BNR.

Conform datelor BNR, la începutul acestui an, ROBOR la 3 luni se situa la 2,05%. În perioada similară a anului trecut, respectiv 14 august 2017, indicatorul era la 0,88% pe an.

În ceea ce priveşte indicele la 6 luni, utilizat în calculul dobânzilor la creditele ipotecare, acesta a stagnat la 3,43% pe an.

De asemenea, au stagnat ROBOR la nouă luni, care reprezintă rata dobânzii plătită la creditele în lei atrase de băncile comerciale de la alte bănci comerciale, la 3,49% pe an, precum şi indicele ROBOR la 12 luni, la 3,55% pe an.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
Citește și...
Codirlașu, despre raportul Fitch: Văd o înrăutăţire faţă de rapoartele anterioare. Ultima atenționare înainte de downgrade

Raportul Fitch indică o înrăutăţire a perspectivelor pentru economia românească, în condiţiile în care agenţia ar fi avut iniţial în vedere o retrogradare, consideră preşedintele Asociaţiei CFA România, Adrian Codirlaşu.

Nazare, după decizia Fitch: România a trecut la limită un test crucial. Instabilitatea politică rămâne cel mai mare risc

România rămâne în categoria recomandată investiţiilor, iar în spatele acestui rezultat a stat un efort instituţional excepţional, dus până în ultimul moment a anunţat ministrul interimar al Finanţelor, Alexandru Nazare.

Fitch a menținut ratingul suveran al României la BBB minus, cu perspectivă negativă. Rămânem recomandați investițiilor

Fitch a menţinut vineri ratingul suveran al României la "BBB minus", cu perspectivă negativă, se arată într-un comunicat al agenţiei de evaluare financiară.

Recomandări
Anunț dramatic al premierului Peter Magyar. ”Dumnezeu să binecuvânteze Ungaria!”

Premierul Peter Magyar a declarat sâmbătă că Ungaria trece printr-o situație dificilă și cere populației să se bazeze doar pe canalele oficiale de comunicare. Magyar anunță restricții severe la consumul de electricitate și apă, în toată Ungaria.

Băsescu, despre criza energetică: Lumea se uită la România dacă vrea să vadă ce înseamnă să fii prost. Panarame de miniștri

Toți miniștrii Energiei și premierii care au luat până acum decizii de închidere a unor capacități de producere a energiei fără să pună altceva în loc sunt vinovați de criza actuală din România, spune fostul președinte Traian Băsescu.

Cod roșu de căldură extremă în România. Temperaturile depășesc 25 de grade Celsius și noaptea. HARTA

Administrația Națională de Meteorologie a emis sâmbătă un cod roșu de căldură extremă pentru duminică, 2 august, care vizează vestul României. Aici, temperaturile vor depăși 25 de grade Celsius și noaptea. Canicula va afecta însă toată țara.