Celula de criza in Ministerul Afacerilor Externe. Cine va compune echipa mobila care merge la Bruxelles

×
Codul embed a fost copiat

In contextul atentatelor din Belgia, in cadrul Ministerului de Externe de la noi a fost formata o celula de criza. Miercuri, o echipa mobila va ajunge la Bruxelles.

Din centrala MAE a plecat deja miercuri dimineata aceasta echipa mobila, care ar trebui sa ajunga in capitala Belgiei in jur de 11. Echipa este formata din mai multi diplomati romani, care vor asista ambasada noastra de la Bruxelles, dupa ce aceasta a anuntat ca printre victimele atentatelor de marti se afla 4 romani. Trei dintre acestia sunt in stare buna, unul fiind deja externat marti seara. Ulterior, insa, a fost descoperit si un copil printre victimele atacului, acesta fiind internat intr-un spital din Bruxelles impreuna cu un parinte.

Citeste si: Corespondenta Rares Nastase, in direct, de la Bruxelles. "Increderea oamenilor in autoritati a fost zguduita"

Ambasada tine legatura cu victimele si cauta in continuare pentru a vedea daca si alti cetateni romani au fost afectati. MAE a pus la dispozitia cetatenilor romani, precum si a rudelor acestora urmatoarele contacte telefonice ale Ambasadei Romaniei in Regatul Belgiei: +32 (0)2 347 5338, +32 (0)2 345 0040, +32 (0)2 344 1658, apeluri redirectionate catre Centrul de Contact si Suport al Cetatenilor Romani din Strainatate (CCSCRS) si preluate de catre operatorii Call Center, precum si telefonul mobil de urgenta al sectiei consulare a misiunii diplomatice de la Bruxelles +32(0)2 344 0854
 

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
Ibrahim Bakraoui, arestat in Turcia in 2015. Autoritatile turce ar fi avertizat Belgia de legaturile teroristului cu Siria
Ibrahim Bakraoui, arestat in Turcia in 2015. Autoritatile turce ar fi avertizat Belgia de legaturile teroristului cu Siria

Se aduna critici legate de eficienta serviciilor de securitate belgiene, dupa teribilele atentate de la Bruxelles. Cel putin 31 de persoane au murit si alti 300 de oameni au fost raniti. Intre ei se afla si patru romani.

Primii romani martori ai dezastrului din Bruxelles s-au intors la Bucuresti.
Primii romani martori ai dezastrului din Bruxelles s-au intors la Bucuresti. "Oamenii carau ranitii, s-au blocat strazile"

Primii romani martori ai dezastrului din Bruxelles au ajuns marti noaptea la Bucuresti. Au sosit din Amsterdam cu un avion special trimis de statul roman, multumiti ca s-au intors sanatosi acasa.

Zeci de morti si multe semne de intrebare, dupa atacurile din Belgia. Dungaciu:
Zeci de morti si multe semne de intrebare, dupa atacurile din Belgia. Dungaciu: "Surprinzator, Germania nu a fost atacata"

Atacurile din capitala Belgiei au lasat in urma zeci de morti, sute de raniti si multe semne de intrebare. Cum a fost posibil ca dupa atentatele din Paris, serviciile secrete belgiene sa fie luate prin surprindere de trei explozii?

Recomandări
ÎCCJ contestă din nou la CCR legea privind pensiile speciale din Justiție: „Discriminează magistrații”
ÎCCJ contestă din nou la CCR legea privind pensiile speciale din Justiție: „Discriminează magistrații”

Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a decis, vineri, să sesizeze din nou Curtea Constituțională a României (CCR) în privința legii pensiilor speciale ale magistraților.

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

LIVE ACUM. Premierul Ilie Bolojan face declarații de presă: Realimentarea cu apă în Prahova, din această seară
LIVE ACUM. Premierul Ilie Bolojan face declarații de presă: Realimentarea cu apă în Prahova, din această seară

Premierul Ilie Bolojan susține la această oră un briefing de presă la Palatul Victoria.