Vezi aici portretul handbalistului Marian Cozma

60239187

Intreaga lume a handbalului este zguduita de aflarea vestii ca Marian Cozma a fost omorat.


-Marian Cozma avea 26 de ani

- s-a nascut in Bucuresti

-parintii sai au fost si ei handbalisti

-Marian Cozma a debutat la reprezentativa Romaniei in 2002, intr-un meci impotriva Belarusului.

-inainte de transferul la Veszprem din 2006, Marian Cozma a evoluat la Dinamo Bucuresti.

- la Campionatul Mondial din Croatia, din ianuarie 2009, a fost numit cel mai bun jucator din tabara Romaniei.

-pivotul roman Marian Cozma a fost privit ca un adevarat fenomen

-a jucat cu echipa sa MBK Veszprem cu doar cateva ore inainte de a deceda, in Cupa Ungariei. A marcat patru goluri, in victoria cu 42-23, in fata formatiei Balatonfuredi KC.

-Petru Paleu, vicepresedintele de la FRH, a declarat ca Marian Cozma fusese propus Barcelonei

-avea 2, 11 metri si purta marimea 51 la pantofi

- recent hotarase sa se retraga de la Nationala

- a castigat, in 2008, Cupa Cupelor, cu Veszprem (Ungaria)

- i se spunea Pasarila, dupa lunganul din povestea Harap Alb.

- era considerat un tip extrem de simpatic si popular

-jucatorul echipei HCM Constanta, Laurentiu Toma, spune despre Marian ca era un tip vesel care nu cauta niciodata scandalul, care facea mereu glume ca lumea sa se binedispuna

-oficialul clubului Veszprem, Csaba Hajnal, a declarat ca romanul Marian Cozma era "de o blandete exceptionala" si nu putea face rau nici unei muste

Marian Cozma a fost ucis intr-o discoteca din Ungaria.

Intreaga lume sportiva deplange moartea handbalistului. Citeste aici declaratiile presedintelui FRH, Cristian Gatu, ale lui Octavian Belu, secretar de stat in probleme de sport al Ministerului Tineretului si Sportului sau ale presedintelui clubului Veszprem, Hunyadfalvy Akos.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ea este blondina care i-a sucit mințile lui Denis Alibec!
FOTO Ea este blondina care i-a sucit mințile lui Denis Alibec!
Citește și...
Consimțământ pentru Prelucrarea de Date cu Caracter Personal

Consimțământ pentru Prelucrarea de Date cu Caracter Personal de către ProTV.

Obiectul misterios din Rusia a fost văzut și în România, chiar în seara de Crăciun. FOTO și VIDEO

Mai mulți oameni au semnalat prin aplicația ”Fii reporter” de pe www.stirileprotv.ro că au văzut pe cer un obiect ”misterios” în seara zilei de Crăciun, adică pe 25 decembrie.

Gestul emotionant pe care l-a facut o femeie pentru fiul ei, ca sa nu lipseasca de la un eveniment dedicat tatilor. FOTO

O mama care-si creste cei 3 copii singura s-a deghizat in barbat, pentru ca fiul sa nu rateze un eveniment scolar numit "Gogosi alaturi de tata".

Recomandări
Cum explica în 2013 Consiliul Concurenței că a închis o ancheta legată de ROBOR, care în 2026 a dus la o amendă record

Consiliul Concurenței a sancționat 10 dintre cele mai mari bănci din România pentru schimb de informații confidențiale privind stabilirea ROBOR, indice care a influențat creditele acordate populației înainte de 2019 și continuă să afecteze împrumuturile.

Ce știm și ce nu știm despre drona care a explodat în Portul Constanța. Întrebările care alimentează controversele

Sunt încă multe necunoscute după explozia dronei maritime în Portul Constanța. Cronologia incidentului, schimbul de informații cu Ucraina modul în care a fost gestionată situația generează dezbateri aprinse. 

Echipa cu care Eugen Tomac vrea să obțină votul Parlamentului. Cine sunt miniștrii și cei trei vicepremieri

Premierul desemnat, Eugen Tomac, a prezentat echipa cu care vrea să se prezinte în fața Parlamentului. Cabinetul pe care îl propune va avea trei vicepremieri: unul pentru Digitalizare, unul pentru Educaţie şi altul pentru Economie.