Tensiuni între jucători și jurnaliști înainte de Belgia-România. Reacția lui Adrian Rus când a trebuit să răspundă în engleză

Adrian Rus
frf.ro

După înfrângerea de luni seară a Belgiei cu 0-1 în faţa Slovaciei la Euro 2024, Amadou Onana a răbufnit la adresa unui jurnalist care l-a numit André, adică numele portarului de la Manchester United.

Jucătorul de la Everton s-a supărat după ce a fost confundat cu... André Onana, portarul camerunez al lui Manchester United. "Nu mă cheamă André", a replicat mijlocaşul belgian în engleză, vizibil enervat.

Acelaşi jurnalist a avut în mod clar o seară dificilă, deoarece, cu câteva minute mai devreme, Kévin De Bruyne l-a ignorat când a vrut să-i adreseze o întrebare în limba engleză, potrivit News.ro.

Jucătorul echipei Manchester City a ridicat din sprâncene, spunând "oh, ok", înainte de a părăsi zona mixtă fără a da cea mai mică explicaţie.

În schimb, de partea adversarei Belgiei din grupa E, România, problema nu pare să fie limba engleză. La conferinţa de presă de marţi seară, lui Adrian Rus i s-au adresat două întrebări din partea unui jurnalist englez.

După ce a întrebat dacă să răspundă în română sau în engleză, Rus a început să vorbească limba română. Însă jurnalistul l-a rugat să răspundă în engleză.

Rus s-a scuzat, spunând că engleza să nu este foarte bună, dar totuşi a răspuns în limba lui Shakespeare, iar la final jurnalistul l-a felicitat, spunându-i că se descurcă foarte bine.

NEWS ALERT Lovitură înainte de România - Olanda! Un titular nu s-a antrenat cu restul echipei

Cristiano Ronaldo a ratat un penalti în minutul 105 al meciului Portugaliei cu Slovenia, din optimile Euro-2024, şi a izbucnit în plâns, fiind cu greu consolat de colegi.

Portugalia – Slovenia 3-0. Lusitanii s-au calificat dramatic și merg în sferturile EURO 2024

Portugalia și Slovenia s-au întâlnit la Frankfurt în optimile de finală de la EURO 2024. Meciul a fost transmis în direct de PRO TV și VOYO.

Selecționerul Țărilor de Jos: „România este o echipă agresivă”. Meciul e LIVE pe PROTV și VOYO, marți de la 19:00

Unitate, ambiție și sacrificiu total. Asta cere selecționerul Iordănescu pentru meciul de marți cu Olanda.

”A jucat la cacealma și a pierdut!”. Presa din Franța este nemiloasă cu președintele Emmanuel Macron

”Macron a jucat la cacealma și a pierdut!”. Presa franceză este nemiloasă cu președintele Macron după ce „Adunarea Națională”, extrema-dreaptă populistă, a câștigat primul tur al alegerilor legislative.

Surse: PSD ia în calcul varianta organizării alegerilor prezidențiale în luna octombrie

Cei mai mulți dintre liderii partidelor politice vor ca alegerile prezidențiale să fie organizate la termen, la finalul lunii noiembrie.