Romania resimte din plin criza de pe plan international

×
Publicitate

Banca Nationala a anuntat luni un curs de 3,7028 lei pentru un euro, valoare ce n-a mai fost atinsa de sase luni.


Vestea este in masura sa-i ingrijoreze pe toti cei care au rate sau facturi in euro. Analistii sunt de parere ca leul va continua sa scada, daca peste ocean criza nu se domoleste.

In privinta sistemului bancar, oficialii BNR sustin ca nu avem motive de teama. Totusi la noi exista cel putin zece banci care au de recuperat bani de la Lehman Brothers.

Reprezentantii lor spun insa ca sumele sunt nesemnificative in raport cu resursele pe care le au la dispozitie si ca activitatea lor nu este in pericol.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
Leul este prins in valtoarea crizei financiare

Leul a resimtit luni in plin noul seism provocat pe pietele internationale de nationalizarea grupului belgian Fortis si a creditorului britanic Bradford&Bingley.

Bursele asiatice, la minimele ultimilor trei ani. Dow, la minim istoric

Bursele asiatice au inregistrat marti scaderi, dupa ce luni Congresul american a respins planul de salvare a bancilor elaborat de seful Trezoreriei americane Henry Paulson, informeaza Bloomberg.

Banca Dexia, salvata de la faliment de guvernul belgian

Prim-ministrul belgian Yves Leterme a anuntat semnarea unui acord intre guvernele francez si luxemburghez , pentru "injectarea" a 6,4 miliarde de euro bancii Dexia, a doua victima a crizei financiare dupa Fortis.

Recomandări
Motivarea CCR în cazul „amendamentului Fritz”. De ce consideră că pierderea mandatului nu este o sancțiune retroactivă

Curtea Constituțională motivează că pierderea mandatului de către aleșii aflați deja într-o situație de incompatibilitate nu reprezintă o sancțiune retroactivă, după cum arată un un document publicat CCR.

Care sunt principalele modificări din noua variantă a legii salarizării. Bolojan a promis, iar, că niciun venit nu va scădea

Ultimul proiect al legii salarizării aduce o creștere a bugetului pentru lefurile anului viitor cu aproape jumătate mai mare decât varianta anterioară. Ar putea primi bani în plus unii bugetari din sănătate, educație și alte domenii. 

Arme îngropate lângă Berlin. Unul dintre ucrainenii arestați când pregăteau un incendiu în București este suspect principal

Unul dintre ucrainenii arestați în toamna trecută la București, chiar în momentul în care se pregătea să incendieze sediul unei companii de curierat, este principalul suspect într-o conspirație investigată de autoritățile din Berlin.