Cofeina creste rezistenta organismului la efort. Cand spun cercetatorii ca trebuie consumata pentru efecte maxime

×
Publicitate

Cercetatorii de la Universitatea din Georgia au o veste placuta pentru cei care nu concep diminetile fara o cana de cafea in mana.

Cofeina creste rezistenta organismului la efort, daca este consumata cu putin inainte de a merge la sala sau la alergat.

Cercetatorii au analizat 600 de lucrari si 9 studii pe aceasta tema. Concluzia: in special in cazul celor care practica ciclismul sau joggingul, cofeina sporeste performanta cu 24 la suta.

Cercetatori vor sa aprofundeze studiile pentru a vedea care sunt diferentele, privind efectele, intre cofeina pura si cea pe care organismul o primeste dintr-o cana de cafea.
 

Articol recomandat de sport.ro
Atac rusesc asupra unuia dintre cele mai mari stadioane de fotbal din Ucraina! Imagini uluitoare
Atac rusesc asupra unuia dintre cele mai mari stadioane de fotbal din Ucraina! Imagini uluitoare
Citește și...
De ce nu este bine să fumăm și să mâncăm lactate după intervenții în cavitatea orală

Fară produse lactate fermentate - după intervenții chirurgicale la nivelul cavitații orale. Aceasta deoarece bacteriile, bune de altfel, pot produce tulburări în vindecarea rănilor.

Tiroida și sarcina. De ce trebuie mama să-și facă examene endocrinologice înainte și după sarcină

La începutul sarcinii, tiroida fetală nu funcționează. Pentru o bună dezvoltare a fătului, acesta trebuie să ia hormonii tiroidieni de la mamă. Dacă mama are o problemă, și el suferă.

CSID. Ce boli ascunde inflamarea ganglionilor. Care sunt cei mai periculoși

CSID. Ne palpăm ganglionii în zona gâtului, axilă ori inghinal. Vom descoperi formațiuni ovalare, care reacționează ușor la orice infecție localizată. Şi vă recomandăm să îi palpaţi când sunteţi la duş.

Recomandări
Nicușor Dan, mesaj ferm către partide, după verdictul Moody's: „Să renunțe la agendele politice şi la discursul electoral”

Președintele Nicușor Dan a salutat decizia Moody’s de a menține ratingul României la „Baa3”, afirmând că agenția a confirmat progresele făcute în ultimul an pentru echilibrarea finanțelor publice și reducerea cheltuielilor.

Moody’s păstrează ratingul României în categoria „recomandat investiţiilor”, cu perspectiva negativă. Reacția lui Nazare

Moody's a menţinut, vineri, ratingul atribuit României la "Baa3", cu perspectivă negativă, se arată într-un comunicat al agenţiei de evaluare financiară.

Dunărea rămâne la Cernavodă la nivelul din 3 august. În Ungaria, debitul a crescut cu 6 centimetri în ultimele 3 zile la Paks

După zile de așteptare și amânări repetate, ieri după-amiază a început operațiunea de scufundare controlată a primelor două barje, în apropierea brațului Bala de pe Dunăre.