BAC 2012, sesiunea de toamna. Multi dintre elevi nu au stiut nici cum se numeste prima proba. VIDEO

×
Publicitate

Au invatat numai doua, trei zile, in schimb si-au pus tinte in obraz, tuburi intregi de spuma in par si s-au prezentat la bacalaureat.

Pentru aproape 100.000 de absolventi de liceu, care n-au reusit sa-si ia diploma in vara, a inceput din nou examenul de maturitate.

Cu subiectul in fata, multi au dovedit la prima proba, cea orala de limba si literatura romana, ca dupa 12 ani de scoala abia pot sa lege cateva fraze.

"Va dati seama ca m-am uitat putin peste textele argu...gugu... mentative", incearca sa spuna un elev.

Dintre cei chemati, pe rand, sa demonstreze ce au citit si cat de corect vorbesc romaneste, multi sunt la prima incercare. In vara au avut corigente si n-au fost primiti in examen. Toti ofera acelasi motiv:  "Nu a vrut doamna respectiva sa ma treaca, s-a razbunat pe mine".

Elevii sunt fie deja resemnati, fie increzatori, dar nesiguri pe ceea ce stiu, iar cativa de-a dreptul indiferenti. Asa s-au prezentat in prima zi de examen peste 99.000 de elevi, candidatii celei de-a doua sanse.

"Nu zic ca am invatat ca papagalul", spune un elev.

Poate era mai bine. Colegul sau, de pilda, sustine ca a tocit filele cartii si ca s-a pregatit toata vara.

"Poate si-a facut freza, s-a imbracat fumos, si-a dat cu parfum", ii raspunde ironic celalalt.

Rezultatele au fost mai putin sclipitoare, chiar daca s-au dat doar calificative. Nici nu e de mirare avand in vedere ca unii nici nu stiau cum se numeste proba:  "Nu m-am pregatit pentru bac, pentru LIMBA ORALA. Dar a fost ok".

Examenul de toamna se supune aceleiasi rigori ca si cel din sesiunea de vara. Camere de supraveghere monitorizeaza toate salile de clasa si caile de acces. Imediat dupa proba, inregistrarile vor fi descarcate si arhivate timp de un an. Vor putea fi consultate in caz de contestatie.

Probele orale continua marti, cu testul de informatica. Abia saptamana viitoare vor incepe examenele scrise, adevaratul filtru pentru obtinerea diplomei.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
BACALAUREAT 2012: Meditatii gratuite, niciun candidat. Profesorii: Probabil se pregatesc singuri

Pentru toti absolventii de liceu care au picat examenul de maturitate de luni incolo exista sansa Bacalaureatului de toamna.

BACALAUREAT 2012, sesiunea de toamna: Aproape 100.000 de candidati incep azi examenele

A doua sesiune (august-septembrie) a Bacalaureat 2012 incepe astazi, 20 august, cu evaluarea competentelor lingvistice de comunicare orala in limba romana si in limba materna.

BACALAUREAT 2012. Situatie incredibila dupa contestatii: un elev care avea nota 2,8 a primit 9.9

Potrivit bacalaureat.edu.ro, la Colegiul National Gh.M. Murgoci din Braila, un elev care a depus contestatie pentru nota obtinuta la biologie a primit 7 puncte in plus.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.