Ziua regalitatii, sarbatorita cu mare fast la Alba Iulia

61396586

Principele Radu al Romaniei va fi prezenta, maine, in orasul Marii Uniri, unde va participa la o serie de evenimente dedicate acestei zile.

Dimineata, principele va fi prezent la Liceul de Muzica si Arte Plastice din oras care va purta de acum inainte numele Reginei Maria. Tot maine va fi lansata la Sala Unirii si cartea „Regina Maria, Regele Ferdinand”. Seara se va incheia cu un concert in onoarea familiei regale care se va tine la Casa de Cultura a Sindicatelor.

Alba Iulia are o semnificatie aparte pentru monarhie. In anul 1922 a avut loc ceremonia oficiala de incoronare a regilor Romaniei Mari, Ferdinand I si Maria, iar Regele Mihai I poarta titlul de Mare Voievod de Alba Iulia.
 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Cristi Chivu are contractul pregătit, cu un salariu uriaș!
NEWS ALERT Cristi Chivu are contractul pregătit, cu un salariu uriaș!
Citește și...
Clujul gazduieste in acest weekend cea de-a patra editie a Festivalul Transylvania History Days

Centrul pentru Dialog European si Diplomatie Culturala, organizeaza în perioada 18-20 august cea de-a patra editie a festivalului Transylvania History Days, eveniment ce va avea loc pe malul Somesului, la vest de podul Garibaldi.

UBB isi deschide portile pentru viitorii studenti

Universitatea Babes-Bolyai isi va deschide miercuri, 12 iulie 2017, portile pentru absolventii de liceu candidati la statutul de student. admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/taxe_scolarizare/

O noua reprezentatie pe strada Zaracatan: cel mai frumos show de echitatie din Romania se joaca din nou in weekend!

ZARACATAN este un spectacol de echitatie unic in Romania, un show in care artisti de nivel international combina numere de dresaj, gimnastica artistica, acrobatii, sarituri peste obstacole si teatru.

Recomandări
Cine este Péter Magyar, viitorul premier al Ungariei. Promisiunile făcute în campanie de câștigătorul alegerilor de duminică

Péter Magyar, un fost apropiat al puterii de la Budapesta, a obținut o victorie categorică în alegerile parlamentare de duminică și a pus capăt dominației lui Viktor Orban din ultimii 16 ani.

Buletinele electronice, mai aproape de utilitatea promisă. Statul nu va mai cere documente pe care le are deja

Românii ar putea scăpa de una dintre cele mai mari probleme semnalate de cei care și-au făcut buletine electronice. Mai exact, aceștia se plâng că trebuie să prezinte o copie după buletin sau dovada adresei de domiciliu.

Vremea în a doua zi de Paște. Cod galben de vânt într-un județ. Prognoza ANM pentru București

Meteorologii au emis o atenţionare cod galben de vânt pentru judeţul Caraş-Severin, valabilă până miercuri, existând posibilitatea ca şi în alte regiuni să existe intensificări ale vântului.