Presedintele Academiei Romane, omagiat la Universitatea Babes-Bolyai

60572981

Acad. prof. univ. dr. Ionel Haiduc a primit astazi, din partea rectorului UBB, diploma de excelenta cu ocazia implinirii varstei de 75 de ani.

Ceremonia de decernare a diplomei a fost organizata in cadrul sedintei Senatului Universitatii, in prezenta presedintelui Academiei Romane. „Indiferent unde ma aflu, sunt si ma prezint ca om al Universitatii clujene. Si acum, la Academia Romana, sunt tot reprezentant al Universitatii Babes-Bolyai si ii voi ramane devotat”, a mentionat Haiduc in cadrul ceremoniei.

Nascut in data de 9 mai 1937, acad. prof. univ. dr. Ionel Haiduc a absolvit Facultatea de Chimie a Universitatii Babes-Bolyai in 1959, respectiv in 1964, studiile doctorale la Institutul de Tehnologie Chimica Fina „M.V. Lomonosov” din Moscova. Dupa cum a amintit si actualul rector al UBB, acad. prof. univ. dr. Ioan-Aurel Pop, Ionel Haiduc a fost primul rector al UBB ales in mod democratic.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
Artizanii din Romania isi pregatesc produsele. Targul de produse handmade a intrat in linie dreapta

Targul de produse handmade ArtBoutique strange randurile pentru editia jubiliara. Piata mica din Sibiu, locatia traditionala pentru targ, se pregateste de oaspeti – nu mai putin de 35 de artizani isi vor prezenta colectiile.

Mii de oameni au participat la Sambra Oilor. Vezi cum au petrecut osenii

Dealul Huta Certeze a fost luat cu asalt zilele trecute. Aproape toata Tara Oasului a imbracat portul popular si au petrecut in aer liber pana la lasatul serii.

Numaratoarea inversa. Incepe Festivalul Studentesc de Opera „Viva Vox”

Festivalul Studentesc de Opera Viva Vox revine pentru a treia oara la Cluj. In cadrul festivalului se vor reuni sapte ansambluri universitare din Romania, Ungaria si Austria.

Recomandări
Motivarea CCR în cazul „amendamentului Fritz”. De ce consideră că pierderea mandatului nu este o sancțiune retroactivă

Curtea Constituțională motivează că pierderea mandatului de către aleșii aflați deja într-o situație de incompatibilitate nu reprezintă o sancțiune retroactivă, după cum arată un un document publicat CCR.

Care sunt principalele modificări din noua variantă a legii salarizării. Bolojan a promis, iar, că niciun venit nu va scădea

Ultimul proiect al legii salarizării aduce o creștere a bugetului pentru lefurile anului viitor cu aproape jumătate mai mare decât varianta anterioară. Ar putea primi bani în plus unii bugetari din sănătate, educație și alte domenii. 

Arme îngropate lângă Berlin. Unul dintre ucrainenii arestați când pregăteau un incendiu în București este suspect principal

Unul dintre ucrainenii arestați în toamna trecută la București, chiar în momentul în care se pregătea să incendieze sediul unei companii de curierat, este principalul suspect într-o conspirație investigată de autoritățile din Berlin.