Proprietarii terenurilor satului Nadas au contestat sechestrul pus de DNA. Cum au raspuns judecatorii

60606081

 Familia Colteu, care a dobandit, in conditii contestate de localnici, aproape toata suprafata satului Nadas, a atacat in instanta masurile asiguratorii luate de DNA in urma perchezitiilor de saptamana trecuta.

 Luni, sotii Viorica si Mihai Colteu au atacat la Curtea de Apel Timisoara masurile procurorilor, cerand ridicarea sechestrului asupra bunurilor. Instanta s-a pronuntat astazi, dupa ce a analizat dosarul.

Procurorul-sef al DNA Timisoara, Tamas Schiffbeck, a declarat pentru stirileprotv.ro/vest ca judecatorii au respins actiunea sotilor Colteu.

Astfel, proprietatile familiei raman sub sechestru, iar exploatarea masei lemnoase din padurile Nadasului nu mai poate continua pana cand nu vor fi ridicate masurile asiguratorii impuse de catre procurori.

In cazul Nadas, procurorii DNA suspecteaza ca s-au comis infractiuni de coruptie, prejudiciul fiind de aproape 21 de milioane de euro.

Intre timp, localnicii din Nadas asteapta o solutie de la judecatorii din Fagaras, care trebuie sa se pronunte asupra cererii formulate de Prefectura Arad de revizuire a sentintei din 2006 prin care familia Colteu era improprietarita cu aproximativ 8700 de hectare de paduri si terenuri. Urmatorul termen in acest proces este 26 martie.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Tanarul gasit in stare socanta pe un drum din judetul Arad, dupa ce ar fi fost tarat de o masina, ar putea fi scos din coma

 Tanarul de 27 de ani din Siria, judetul Arad, care a fost gasit intr-o balta de sange dupa ce a fost tarat de o masina, este in continuare in stare critica.

Panica pe DN7, dupa ce un TIR a intrat intr-un autobuz plin cu muncitori. Cinci persoane au fost ranite

 A fost panica in aceasta dimineata intr-un autobuz plin cu navetisti, din judetul Arad, care a fost lovit in spate, de un TIR.

Pentru ce a fost defrisat un parc din Arad: o cladire de birouri pentru care nu s-au mai gasit bani

Parcul Padurice, candva o oaza in cea mai aglomerata zona a orasului, face umbra trecatorilor mai mult cu noile constructii ridicate in ultimii ani, dupa defrisarile care au avut loc aici.

Recomandări
Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.

Acciza la motorină, redusă temporar cu 25% până pe 15 septembrie. Anunțul Ministerului Finanțelor

Ministerul Finanțelor majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1–15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr.162/2026.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.