Rafinaria Petromidia, 43% din capacitatea de rafinare a Romaniei

Petromidia

Acesta este un articol publicitar. Capacitatea de rafinare a Romaniei a scazut cu 65 de procente, in ultimii 20 de ani, ajungand la 11,7 milioane de tone anual. 

Din zece rafinarii, mai functioneaza doar 4, din care doar 3 proceaza titei (Petromidia - Rompetrol, Petrobrazi - OMV Petrom si Petrotel – Lukoil).

A patra rafinarie romaneasca, Vega Ploiesti, face parte tot din Grupul Rompetrol. In cei peste 100 de ani de existenta, a trecut de la o rafinarie clasica la un producator si furnizor de produse speciale.

Anul trecut, Grupul Rompetrol a finalizat programul de investitii la rafinaria Petromidia care a devenit astfel cea mai mare si mai performanta din Romania. Petromidia reprezinta peste 40% din capacitatea de rafinare a Romaniei iar investitiile totale realizate de Grup si de unicul sau actionar, KazMunayGas – compania de petrol si gaze din Kazakhstan, s-au ridicat la 700 milioane de euro.

Citește și
kaufland card
(P) Cumpărături avantajoase de sărbători cu vouchere de până la 250 lei în Kaufland Card

Impactul crizei economice asupra sectorului de rafinare european s-a resimtit in capacitatea de prelucrare, care a inceput sa scada vertiginos inca din 2008. In regiunea Marii Mediterane, scaderea consumului a fost mai abrupta fata de ritmul in care companiile au reusit sa reduca productia.

Grupul Rompetrol concentreaza in jurul sau 43% din capacitatea de rafinare a Romaniei, prin Vega si Petromidia, o investitie strategica pe termen lung, atat intern cat si pentru intreaga regiune a Marii Negre.

Conform unei analize Bloomberg, companiile petroliere din Europa vor inchide 10 rafinarii pana in 2020, reprezentand aproximativ 10% din numarul total de unitati din regiune. Potrivit directorilor din industria de profil, dintre cele 104 rafinarii din Europa 10 vor fi inchise permanent pana in 2020, in tari precum Franta, Italia si Cehia.

Motivele: scaderea consumului de combustibil, importurile masive din Statele Unite ale Americii si Asia, investitiile mari pe care procesatorii de pe alte continente (mai ales Asia) le fac in tehnologii, precum si diferenta de costuri marja de rafinare, net defavorabile pentru rafinorii din Uniunea Europeana.

In ciuda acestor piedici, KazMunayGas, prin Grupul Rompetrol, a ales sa investeasca in cea mai mare si mai moderna rafinarie a tarii - Petromidia, atat pentru a pastra locurile de munca a peste 900 de angajati si a mai bine de 25.000 de persoane care depind direct de aceasta investitie, dar si pentru ca Romania are nevoie de capacitati de rafinare pentru a nu depinde de combustibilii din import.

 

 

 

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO A spus „DA”! Fostul fotbalist de la FCSB și-a cerut iubita în căsătorie în Las Vegas
GALERIE FOTO A spus „DA”! Fostul fotbalist de la FCSB și-a cerut iubita în căsătorie în Las Vegas

Acest articol este un material publicitar al cărui conținut a fost realizat în mod independent de o terță parte, fără răspunderea editorială şi sub supravegherea PRO TV S.R.L.

Citește și...
(P) Cumpărături avantajoase de sărbători cu vouchere de până la 250 lei în Kaufland Card
(P) Cumpărături avantajoase de sărbători cu vouchere de până la 250 lei în Kaufland Card

În pragul sărbătorilor, Kaufland România vine în sprijinul clienților cu o promoție fulger: între 18 și 31 decembrie 2025, utilizatorii Kaufland Card pot obține vouchere de până la 250 de lei, în funcție de valoarea cumpărăturilor din în această perioadă

(P) OMNIASIG depășește obiectivul pe care și l-a propus cu ocazia împlinirii a 30 de ani: peste 33.000 de copaci plantați
(P) OMNIASIG depășește obiectivul pe care și l-a propus cu ocazia împlinirii a 30 de ani: peste 33.000 de copaci plantați

OMNIASIG Vienna Insurance Group anunță plantarea, doar prin echipe de angajați voluntari, a 33.400 de puieți, depășind astfel obiectivul pe care compania și l-a asumat și comunicat la începutul acestui an, respectiv de 30.000 de noi copaci plantați.

(P) Ultimele zile ale concursului Kaufland și Vocea Românie: Pe 26 decembrie se trage linia!
(P) Ultimele zile ale concursului Kaufland și Vocea Românie: Pe 26 decembrie se trage linia!

Showul Vocea României, alături de Kaufland, a pregătit un super concurs care a ținut telespectatorii cu ochii pe ecran și cu telefonul la îndemână, gata să își lase "vocea" în comentarii pentru a câștiga premii generoase.

Recomandări
Anunț oficial. Guvernul va adopta legile privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii
Anunț oficial. Guvernul va adopta legile privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii

Ministrul Apărării, Radu Miruţă, a anunţat că, săptămâna viitoare, Guvernul va adopta pachetul de legi privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii, cu care va merge în Parlament pentru asumarea răspunderii.

PRO TV anunță încheierea formatului La Măruță începând cu 6 februarie 2026!
PRO TV anunță încheierea formatului La Măruță începând cu 6 februarie 2026!

PRO TV va încheia difuzarea unuia dintre cele mai longevive formate ale sale: La Măruță.

Radu Miruţă, despre ajutorul de 50 de milioane euro dat de România Ucrainei: Banii ajung în bugetul NATO, SUA îi distribuie
Radu Miruţă, despre ajutorul de 50 de milioane euro dat de România Ucrainei: Banii ajung în bugetul NATO, SUA îi distribuie

Ministrul Apărării Naţionale, Radu Miruţă, a afirmat, luni, că cei 50 de milioane de euro cu care România contribuie ajung în bugetul NATO, prin mecanismul PURL, iar Statele Unite ale Americii livrează echipamente militare Ucrainei.