Un scafandru a murit dupa ce a intrat in mare pentru a demonta geamanduri, la Mamaia

60621554

Un barbat in varsta de 50 de ani, scafandru profesionist, a murit, miercuri, in statiunea Mamaia, dupa ce a intrat in mare pentru a demonta geamanduri si i s-a facut rau, cauza probabila a decesului fiind un stop cardiac.

Potrivit reprezentantilor Politiei Judetene Constanta, barbatul a intrat, miercuri dimineata, in mare, in statiunea Mamaia, ca sa demonteze geamandurile, iar, la un moment dat, se pare ca i s-a facut rau si a iesit pe mal, unde a incercat sa isi scoata costumul de neopren.

Ulterior, barbatul si-a pierdut cunostinta, fiind gasit de catre persoane care treceau pe plaja si care au sunat la 112.

Medicii de pe ambulanta care a ajuns la fata locului au incercat sa il resusciteze timp ce 45 de minute pe scafandru, insa fara succes, in final fiind declarat decesul.

Potrivit politistilor, cauza probabila a decesului este un stop cardiac.

Trupul neinsufletit al acestuia a fost dus la morga pentru necropsie.

Barbatul a lucrat timp de 25 de ani ca scafandru profesionist, iar in prezent conducea o firma.

Firma la care era administrator barbatul se numeste SC Opal Construct SRL, iar, potrivit unui comunicat al Administratiei Bazinale de Apa Dobrogea - Litoral, societatea executa o lucrare subcontractata de la ABADL, in urma unei licitatii publice privind atribuirea lucrarilor de proiectare si executie pentru semnalizarea digurilor de larg din statiunea Mamaia si municipiul Constanta.

Conform prevederilor contractuale, SC Opal Construct SRL are obligatia de a executa lucrari de mentenanta in ceea ce priveste montarea si demontarea sistemului de semnalizare la inceputul si la sfarsitul sezonului estival.

"In conformitate cu prevederile aceluiasi contract, executantul este pe deplin responsabil pentru conformitatea, stabilitatea si siguranta operatiunilor executate", se mai mentioneaza in comunicatul ABADL.
 

Articol recomandat de sport.ro
Radu Drăgușin s-a căsătorit cu Ioana Stan! Imagini cu superba soție a „Dragonului”
Radu Drăgușin s-a căsătorit cu Ioana Stan! Imagini cu superba soție a „Dragonului”
Citește și...
Incident la metrou, la stația Constantin Brâncoveanu. Călătorii au fost evacuați. FOTO&VIDEO
Incident la metrou, la stația Constantin Brâncoveanu. Călătorii au fost evacuați. FOTO&VIDEO

Un incident a avut loc la metrou, la stația Constantin Brâncoveanu, unde un tren s-a oprit înainte de a intra complet în stație, iar călătorii au fost nevoiți să iasă prin primul vagon.



O femeie din Tulcea le-a dat unor străini toți banii din casă - 38.000 de lei, după ce i-au spus o minciună
O femeie din Tulcea le-a dat unor străini toți banii din casă - 38.000 de lei, după ce i-au spus o minciună

Două persoane sunt cercetate penal pentru înşelăciune după ce au determinat o femeie de 76 de ani să le dea aproape 40.000 de lei, pentru serviciile medicale acordate nepotului său, rănit în urma unui accident rutier, a informat miercuri Poliţia Română.


Vacanța de schi 2026: când au elevii liber în februarie, în funcție de județ
Vacanța de schi 2026: când au elevii liber în februarie, în funcție de județ

Vacanța mobilă din luna februarie 2026, cunoscută și drept „vacanța de schi”, va fi organizată diferit de la un județ la altul, potrivit calendarului stabilit de Ministerul Educației și Cercetării.

Recomandări
Meteorologii au prelungit avertizarea de ger în România. Precipitații mixte, polei și vânt, temperaturi de -19 grade
Meteorologii au prelungit avertizarea de ger în România. Precipitații mixte, polei și vânt, temperaturi de -19 grade

ANM a emis miercuri o informare care anunță vreme deosebit de rece, ger accentuat pe timpul nopții și dimineții, precipitații mixte, polei și intensificări ale vântului în mai multe zone ale României.

LIVE UPDATE. O lume întreagă așteaptă discursul președintelui Donald Trump la Forumul Mondial de la Davos
LIVE UPDATE. O lume întreagă așteaptă discursul președintelui Donald Trump la Forumul Mondial de la Davos

Toate privirile sunt astăzi îndreptate spre Davos, unde președintele SUA Donald Trump va ține un discurs, la scurt timp după ce și-a dublat oferta de achiziție a Groenlandei, afirmând că „nu există cale de întoarcere”.

„Cel mai bun discurs al unui lider mondial din ultimii ani”. De ce a fost aplaudat furtunos premierul Canadei la Davos
„Cel mai bun discurs al unui lider mondial din ultimii ani”. De ce a fost aplaudat furtunos premierul Canadei la Davos

Discursul premierului Canadei, Mark Carney, la Forumul din 2026 de la Davos a provocat aplauze prelungite, notează BBN Bloomberg, care a făcut și o trecere în revistă a modului în care a fost receptat în media internațională acest discurs.