Ucraina continuă o campanie de îndepărtare a monumentelor din epoca sovietică. VIDEO

62409204
Shutterstock

Oficialii ucraineni au continuat sâmbătă o campanie de îndepărtare a monumentelor din epoca sovietică, autorităţile din capitala Ucrainei Kiev demontând o statuie a unui comandant al Armatei Roşii de pe un bulevard central, transmite Reuters.

Ucraina şi-a dublat eforturile de a şterge toate urmele stăpânirii ruse, pe fondul unei invazii pe scară largă a trupelor de la Kremlin, care se apropie acum de cei doi ani.

Muncitorii municipali au ridicat sâmbătă cu atenţie statuia uriaşă a lui Mikola Şchors, un comandant sovietic în timpul Războiului Civil din Rusia, de pe piedestal.

Structura ocupase un loc proeminent pe o arteră centrală numită după poetul naţional al Ucrainei.

Privitorii s-au oprit să privească şi să fotografieze în timp ce o macara uriaşă a coborât statuia pe un platformă.

”Trebuie să ne educăm tinerii astfel încât să ne cunoască istoria. Ei fac ceea ce trebuie coborând statuia”, a spus Zoia Kobiliukova, 82 de ani, care a descris comunismul drept ”o utopie” care a dus la uciderea multor oameni.

Consilierul oraşului Kiev, Leonid Yemets, a declarat pentru Reuters că statuia va fi mutată într-un muzeu.

Autorităţile din portul ucrainean Odesa, de la Marea Neagră, au demontat anul trecut o statuie proeminentă a Ecaterinei cea Mare, după o campanie de luni de zile a activiştilor.

Mii de străzi şi aşezări ucrainene au fost, de asemenea, redenumite în ultimii ani, ca parte a unei campanii de decomunizare lansată după Revoluţia Maidanului, din 2014, care a răsturnat un preşedinte pro-rus.

Articol recomandat de sport.ro
„Șantajul Europei s-a dovedit mai puternic!” Plânge Moscova după ultima lovitură plecată din România
„Șantajul Europei s-a dovedit mai puternic!” Plânge Moscova după ultima lovitură plecată din România
Citește și...
Spectacol cu drone la Târgu Jiu. Mii de oameni au celebrat doi ani de la includerea operelor lui Brâncuși în UNESCO

Au trecut 2 ani de când ansamblul cu operele lui Constantin Brâncuși de la Târgu Jiu a intrat în patrimoniul mondial UNESCO.

Polițiștii caută de 3 luni un bărbat care a furat portofelul unei femei. Autoritățile au făcut publice imaginile abia acum

Un individ este căutat de 3 luni de polițiștii din Drobeta-Turnu Severin pentru furt. Suspectul a fost filmat la intrarea într-un magazin, când a luat portofelul unei femei.

Pericolul ascuns de pe litoral. Salvamarii au interzis intrarea în mare. „Te trage valul, nu e OK”

Pe litoral, marea a fost agitată, iar vântul a suflat cu putere. În aproape toate stațiunile, salvamarii au arborat luni steagul roșu, care le-a interzis turiștilor intrarea în apă.

Recomandări
Greva generală în Sănătate. În peste 500 de spitale sunt asigurate doar serviciile medicale esențiale

SANITAS a declanșat, marţi, 28 iulie, greva generală în semn de protest faţă de Legea salarizării, despre care reprezentanţii federaţiei spun că perpetuează inechităţi salariale între diferite categorii profesionale din sistem. 

ANAF verifică veniturile obținute de români în străinătate. Cine riscă să plătească un impozit de 70%

Peste un miliard de euro din venituri obținute de români în străinătate au fost declarate la ANAF pentru anul 2025. Cei mai mulți bani au provenit din investiții, iar cei mai puțini din agricultură. 

Fenomenul care face incendiile din Spania imposibil de controlat. Ce este „regula 30-30-30” de care se tem toți pompierii

Pompierii spanioli depun eforturi colosale pe mai multe fronturi pentru a opri cele mai distrugătoare incendii de vegetație din istoria recentă a țării. În ultima săptămână, flăcările au pârjolit peste 50.000 de hectare de teren.