Rata de infectare cu coronavirus a ajuns la 16,24 în Capitală

62219264
Inquam Photos / George Calin

Rata de incidenţă COVID-19 calculată la 14 zile este, luni, în Bucureşti, de 16,24 de cazuri la mia de locuitori, potrivit site-ului Direcţiei de Sănătate Publică.

 

În urmă cu o zi, rata de incidenţă a fost 16,38. Acum o lună, pe 25 septembrie, aceasta a avut valoarea de 4,1.

Incidenţa COVID a trecut de 6 la mia de locuitori pe 29 septembrie.

Restricții București și la nivel național. Ce persoane sunt exceptate de la regulile stricte
 

De luni se aplică noile restricții în București și în toată țara. Timp de o lună, doar cei imunizați anti-Covid sau cei care au o urgență vor putea să iasă din case după ora 22.

Toate magazinele se vor închide la ora 21. În premieră de la debutul crizei sanitare, vor fi acceptați în mall, instituții de stat, mari centre comerciale sau hoteluri numai cei vaccinați sau cei care au trecut prin boală în ultima jumătate de an. Nunțile și botezurile vor fi interzise.

După cinci luni de circulație nocturnă fără restricții, bucureștenii revin la carantina de noapte. Timp de o lună, între 22.00 și 05:00 vor avea voie să circule doar persoanele vaccinate sau trecute prin boală.

Mai sunt exceptați cei care au declarație pe propria răspundere că au o urgență, bine întemeiată, ori legitimația sau adeverința de la serviciu care să ateste că merg la muncă.

Magazinele și activitățile de prestări servicii, precum saloanele de coafură, vor fi închise de la ora 21.00.

Una dintre marile schimbări este că vom avea nevoie de certificatul verde, dacă suntem imunizați prin vaccin sau trecuți prin boala pentru a merge în orice instituție de stat, de pildă la primărie, la mall-uri, inclusiv hipermarketuri, în hoteluri ori în restaurante, ba chiar și dacă facem o vizită într-o clădire privată. Excepțiile sunt magazinele alimentare, farmaciile și benzinariile.

Vom avea nevoie de certificatul verde și dacă mergem în alte locuri publice: la cinema, la sala de sport, la sala de jocuri de noroc, dar și la locurile de joacă și piscine. Toate vor putea funcționa până la 30% din spațiul disponibil.

Certificatul verde nu este cerut pentru slujbele religioase, inclusiv în interior, unde se cere asigurarea unui spațiu de doi metri pătrați pentru fiecare persoană.

Restaurantele, cafenelele și terasele vor putea funcționa la jumătate din capacitate, dar numai până la ora 21.00. În rest, barurile și discotecile vor trage zăvorul pentru o lună, iar evenimentele private de orice fel precum nunți, botezuri, aniversari sunt interzise.

Iubitorii sporturilor trebuie să aștepte cel puțin o lună până când vor mai putea merge să privească o competiție “pe viu”. Competițiile se vor ține fără spectatori.

Creșele vor fi singurele care vor funcționa în următoarele 14 zile, restul - licee, școli și grădinițe, vor fi închise.

Regulile referitoare la certificatul verde nu se aplică și în cazul copiilor cu vârste mai mici de 12 ani.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Românca-minune de 27 de ani cu 3 titluri de campioană mondială, 1 titlu de campioană olimpică și 6 titluri de campioană europeană!
FOTO Românca-minune de 27 de ani cu 3 titluri de campioană mondială, 1 titlu de campioană olimpică și 6 titluri de campioană europeană!
Citește și...
Haos în transporturi, din cauza caniculei. Trenurile CFR au întârzieri. Restricții pe șosele în toată țara

Este haos în transporturi, din cauza caniculei. Valul de căldură extremă care a lovit România paralizează infrastructura, iar autoritățile au impus restricții severe atât pe șosele, cât și pe calea ferată.

Unde găsesc bucureștenii puncte de hidratare în oraș. Primăriile care au deschis mai multe centre pe durata caniculei

Valul de căldură care afectează Bucureștiul a determinat autoritățile locale să activeze puncte de hidratare și prim ajutor pentru populație.

Cine ar putea fi vinovat de tentativa de sabotaj feroviar de la Suceava. Individul a fost internat la psihiatrie

O tragedie feroviară a fost evitată în ultima clipă, în județul Suceava, datorită vigilenței unui mecanic de locomotivă. În calea trenului Regio pe care îl conducea bărbatul, pe linia ferată, erau așezate patru traverse masive de lemn.

Recomandări
Cod roșu de caniculă în România. Asfaltul s-a încins și a ajuns la 55 de grade Celsius. Au fost mii de apeluri la 112

Avem cod roșu de caniculă în 35 de județe și în Capitală. Începând de luni, de la ora 10:00 a intrat în vigoare pentru aproape toată țara o avertizare de temperaturi extreme și disconfort termic deosebit de accentuat.

PSD, acuzații grave la adresa lui Siegfried Mureșan, propus premier de PNL: ”A ajuns europarlamentar cu banii din corupţie”

Partidul Social Democrat afirmă că Siegfried Mureşan nu trebuie să ajungă şi ”nu va ajunge prim-ministru” pentru că a ajuns europarlamentar cu banii din corupţie ai "baronului Pinalti", pus pe listă de Elena Udrea.

FOTO: Subiecte BAC Română 2026. Subiectul 3: Poezie - Arghezi la uman și Bacovia la real

Proba scrisă la Limba și literatura română a debutat luni, 29 iunie, la ora 9:00, prima dintre cele patru probe scrise ale sesiunii iunie-iulie a examenului de Bacalaureat 2026.