Presedintele comisiei de bacalaureat de la Liceul "Banescu" Mangalia, retinut pentru luare de mita

×
Publicitate

Presedintele comisiei de bacalaureat de la Liceul "Ion Banescu" din Mangalia a fost retinut.

 

Profesorul retinut pentru 24 de ore se numeste Gheorghe Amza, are titlul de profesor doctor inginer si preda la Universitatea Politehnica din Bucuresti.

La examenul de bacalaureat a fost presedinte al comisiei la Liceul Ion Banescu din Mangalia. Anchetatorii au dovezi ca pe 5 iulie, cind s-a dat proba la alegere, el ar fi luat mita. Printr-un intermediar, ar fi primit de la mai multi elevi plicul cu 3 mii de euro.

In plus, i s-ar fi achitat si contravaluarea cazarii si mesei in statiunea Saturn, respectiv 1.863 lei. Indata ce banii au fost livrati, elevii au primit rezolvarea problemelor de chimie, si au reusit sa promoveze fraudulos examenul.

Mai multe persoane implicate in acest caz sint urmarite penal. Vineri, judecatorii vor decide daca profesorul Amza va fi cercetat in stare de arest sau in libertate.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Fiul presedintelui CJ Cluj, arestat preventiv in dosarul de trafic de droguri

Instanta suprema a decis, joi, ca Alexandru Uioreanu, fiul presedintelui Consiliului Judetean (CJ) Cluj, Horea Uioreanu, sa fie arestat preventiv in dosarul de trafic de droguri, decizia fiind definitiva.

2.500 de angajati CFR au protestat in Capitala. Mars de la Ministerul Transporturilor la Guvern

Peste 2.500 de sindicalisti CFR au protestat, joi, in Capitala, nemultumiti de privatizarea CFR Marfa si de disponibilizari. 

Corlatean: Nu sunt victime cetateni romani in accidentul feroviar din Spania

Ministrul de Externe, Titus Corlatean, a declarat, joi, ca nu s-au inregistrat, pana la aceasta ora, victime cetateni romani in accidentul feroviar produs miercuri seara la Santiago de Compostela, in nord-vestul Spaniei.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.