Ponta: "Luni vom stabili calendarul viitoarelor actiuni ale USL"

60529022

Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, sambata, ca Birourile Politice ale PSD si ACD vor stabili, luni, calendarul actiunilor USL, inclusiv daca demisia parlamentarilor este sau nu o solutie viabila.

Ponta a evitat sa se pronunte daca sustine sau nu varianta ca parlamentarii USL sa demisioneze din Parlament pentru a forta alegerile anticipate.

El a precizat ca Birouriile Permanente ale ACD si PSD vor stabili, luni, calendarul urmatoarelor actiuni ale USL.

"Este foarte clar, dupa aceasta saptamana, ca lucrurile au ajuns la un punct de la care nu mai exista cale de intoarcere si fara demisia actualului Guvern si o intoarcere cat mai rapida catre oameni, care sa voteze cine sa ii conduca in continuare, nu mai poate exista niciun pas inapoi", a mai spus Ponta.

Presedintele PNL a declarat, vineri seara, ca daca puterea ar fi de acord cu anticipatele, o solutie pentru ca tot procesul sa nu dureze mult ar fi ca toti parlamentarii sa demisioneze, caz in care Guvernul ramane in functie pana la organizarea de alegeri, in 45 de zile.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Strănepoata lui Ferenc Puskas este model: cea mai atrăgătoare femeie de la finala Champions League PSG - Arsenal
FOTO Strănepoata lui Ferenc Puskas este model: cea mai atrăgătoare femeie de la finala Champions League PSG - Arsenal
Citește și...
Un lider PSD a criticat lipsa unei solicitări pentru activarea Articolului 4 al NATO după incidentul de la Galați

Deputatul PSD Mihai Fifor a criticat lipsa unei solicitări oficiale din partea României pentru activarea Articolului 4 al Tratatului NATO, în contextul recentului atac care a afectat un bloc de locuințe din Galați.

Nicușor Dan, mesaj ferm pentru Rusia: „O escaladare care nu va fi tolerată și nici nu va rămâne fără răspuns”

Rusia nu va reuşi să dezbine societatea noastră când este vorba despre integritatea României, despre democraţie şi libertate în România, a afirmat Nicuşor Dan după ce a fost la Galaţi, unde o dronă militară a căzut pe un bloc de locuinţe.

Cor de huiduieli la Galați, în timpul vizitei lui Nicușor Dan la locul prăbușirii dronei: „Nu doar noi ne confruntăm cu asta”

Președintele României, Nicușor Dan, a vorbit, vineri, despre incidentul cu dronă de la Galați, chiar de la fața locului, unde mai mulți localnici l-au întâmpinat cu huiduieli.

Recomandări
Italia va trimite 100 de militari și avioane de luptă în România, după incidentul cu dronă de la Galați. Misiunea, urgentată

Italia pregătește o operațiune militară pe teritoriul România, care ar urma să înceapă la jumătatea lunii iunie și să dureze cel puțin o lună, potrivit unor surse guvernamentale citate de presa italiană. 

Gest sfidător la Casa Albă: Marco Rubio a întors spatele atunci când a fost întrebat dacă NATO va apăra România | VIDEO

Secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, s-a întâlnit la Washington cu ministrul de Externe al Pakistanului, Ishaq Dar, în contextul unui acord provizoriu cu Iran. Însă, oficialul american a refuzat categoric să discute despre incidentul din România.

Comparația salariilor de la stat și din privat. Domeniile în care au apărut cele mai mari diferențe

O analiză realizată pe baza datelor Institutului Național de Statistică, prelucrate de Știrile PRO TV, compară salariile medii nete din 2024 pentru 56 de activități economice prezente atât în sectorul public, cât și în cel privat.