Percheziții la Institutul de Boli Cardiovasculare din Iași. Ținta e managerul, iar suspiciunile de șpagă
Un nou scandal de corupție vizează lumea medicală din Iași. De astă dată, procurorii DNA și ofițerii DGA au descins la Institutul de Boli Cardiovasculare, unde există suspiciuni de mită plătită pentru servicii medicale.
Ofițerii Direcției Generale Anticorupție și procurorii DNA Iași încearcă să strângă ultimele dovezi în acest caz, în care surse apropiate de anchetă vorbesc despre suspiciuni de luare de mită, iar ținta principală acestei investigații ar fi chiar managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Iași, suspectat că ar fi primit șpăgi de la pacienți pentru a elibera anumite adeverințe medicale. Aceasta ar fi suspiciunea pe care o investighează anchetatorii și, cel mai probabil, detaliile acestui nou scandal de corupție vor ieși la iveală după finalizarea perchezițiilor desfășurate joi.
Cel puțin deocamdată, nici DGA, nici DNA, nu au oferit detalii despre amploarea acestui caz, despre sumele care ar fi fost pretinse și primite de presupusul suspect din acest dosar, așa încât nu este exclus ca, după finalizarea acestor investigații la fața locului, el, managerul Institutului de Boli Cardiovasculare, să fie dus la audieri.
El va fi, practic, prima persoană care va afla, în mod oficial, ce acuzații se aduc și, mai ales, pentru ce anume. Apoi, în funcție de aceleași dovezi, nu este exclus ca procurorii DNA Iași să dispună și eventuale măsuri preventive, poate chiar să-l rețină, iar ulterior să ceară unui judecător de drepturi și libertăți un mandat de arestare preventivă pentru următoarele 30 de zile.