Pagubă de 50 de mii de lei pentru câțiva băcăuani. Oamenii vorbesc despre o mână criminală

×
Publicitate

Flăcări puternice au lăsat în urmă o pagubă de 50 de mii de lei într-o localitate din Bacău.

 

Focul a cuprins mai multe utilaje agricole și tone de fân și de porumb, spre disperarea proprietarilor, care, în prag de iarnă, au rămas fără hrană pentru animale.

Oamenii vorbesc despre o mână criminală, iar polițiștii au adunat probe de la fața locului și încearcă să dea de urma vinovatului.

Proprietarii au aflat de la vecini că gospodăria lor din comună Lipova, judeţul Bacău a căzut pradă focului.

Proprietarul gospodăriei: "A sunat şi a zis că e cineva în grădină. Când am ieşit afară era aprins fanarul”.

Flăcările au înghiţit în scurt timp hrana animalelor pentru iarnă şi au cuprins şi mai multe utilaje agricole. Martorii au încercat să potolească valvătaia, dar în zadar.

Vecin: "Ziceai că e iadul aici, infernul. Foc peste tot şi nu puteai să te apropii."

Vecin: "Erau flăcări de 10 metri înălţime. Nu s-a mai putut face nimic. Am cărat apă până nu mai era apa în fântâni."

Pompierii au făcut tot posibilul pentru a salva gospodăriile învecinate, ameninţate de incendiu. Misiunea militarilor nu a fost una uşoară pentru că în zona nu exista hidranţi şi vântul a înteţit focul. În plus, pentru a alimenta autospecialele, salvatorii au avut de parcurs un drum de zece kilometri.

Adrian Cepoi - ISU Bacău: "În urma incendiului care a avut drept cauză folosirea focului deschis în spaţii deschise au ars 50 de metri pătraţi spaţiu de depozitare plante furajere, utilaje agricole şi aproximativ 20 de metri gard."

Proprietarul povesteşte cu amărăciune că a muncit mulţi ani în străinătate ca să îşi ridice gospodăria. Un vecin i-a spus că a văzut pe cineva în grădina înainte ca focul să izbucnească.

Proprietar: "Uite a venit cu bicicleta şi a lăsat-o în grădină. Un vecin l-a văzut şi a lăsat bicicleta şi a fugit."

Poliţiştii au deschis un dosar penal pentru distrugere şi încearcă să dea de urma suspectului pentru a stabili dacă acuzaţiile se adeveresc. Dacă va fi găsit vinovat, risca să fie obligat să acopere pagubă şi să fie trimis în spatele gratiilor.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
”Sindromul Italia”. Ce s-ar fi întâmplat cu mama din Botoșani, înainte să-și ucidă fiul

O poveste de groază care s-a derulat într-un oraș din Botoșani. Mama care și-a înjunghiat mortal fiul de 17 ani, și-a atacat soțul, apoi a încercat să își ia viața se află în grija doctorilor, în stare stabilă.

Flăcări uriașe au cuprins o fabrică de prelucrare a lemnului din Maramureș

Un incendiu violent a izbucnit luni seară la o fabrică de prelucrare a lemnului din Târgu Lăpuș, județul Maramureș.

"Comoara" din Marea Neagră. Ar putea îmbogăţi România, dar e lăsată să putrezească

Detestate de turiști, în sezonul estival, algele din Marea Neagră ar aduce profituri mari dacă ar fi recoltate și procesate și nu aruncate la gunoi.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.