Descoperirea făcută de jandarmi în curtea unei locuințe din Botoșani. Are peste un metru

62337017
Shutterstock

Un şarpe de peste un metru lungime a fost capturat, duminică dimineaţă, de jandarmi din curtea unei locuinţe din comuna Corni, a anunţat purtătorul de cuvânt al IJJ Botoşani, Dan Izotov.

 

Potrivit Inspectoratului de Jandarmi Judeţean, femeia a observat şarpele care se târa pe trotuarul casei şi a solicitat sprijinul jandarmilor prin apel telefonic.

„Un echipaj de jandarmerie a intervenit prompt în urma apelului făcut de proprietară şi a prins şarpele cu un dispozitiv special, după care l-a eliberat în siguranţă într-o zonă împădurită, departe de zonele locuite", arată reprezentantul IJJ.

sarpe botosani

Jandarmii recomandă populaţiei care se confruntă cu situaţii similare să nu se apropie de şerpii pătrunşi în curte sau în locuinţe, să îi supravegheze cu atenţie, astfel încât să cunoască locul unde se află şi să solicite sprijinul autorităţilor competente prin apel la numărul unic de urgenţă 112, în vederea îndepărtării pericolului.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
FOTO Dana Scîntei se iubește cu un portar din Serie A!
Citește și...
Acoperișul unui centru neuropsihiatric din Suceava a luat foc. 136 de pacienți au fost evacuați

A fost activat Planul Roșu de Intervenție sâmbătă seară în județul Suceava după ce acoperișul unui centru de recuperare neuropsihiatrică a luat foc.

 

 

"E jale!". Canicula generează probleme pe calea ferată. Trenuri întârziate sau deraiate și călători blocați în vagoane

Pe caniculă, cei nevoiți să plece, sâmbătă, la drum cu trenul au avut parte de o sumedenie de probleme.

România e sufocată de căldură. Sute de persoane au ajuns la spital, din cauza caniculei. Vin zile și mai fierbinți

România fierbe sub o cupolă fierbinte. Mare parte din țară se află sub Cod Roșu de caniculă și veștile nu sunt deloc bune.

Recomandări
Ultima săptămână de PNRR. România a primit 13 miliarde de euro și mai are sute de ținte și jaloane de îndeplinit

România intră în ultima săptămână de implementare a PNRR, programul urmând să se încheie oficial la 31 august. Țara noastră are la dispoziție un buget de aproximativ 21 de miliarde de euro, format din granturi și împrumuturi.

Șase state europene vor să taxeze profiturile „excesive” ale companiilor petroliere

Şase ţări din Uniunea Europeană solicită o taxă comunitară excepţională aplicată companiilor petroliere, profiturile acestora explodând graţie războiului din Orientul Mijlociu, potrivit unei scrisori consultate sâmbătă de AFP.

Sindicatele, nemulțumite și de noua formă a legii salarizării. Proiectul reduce valoarea de referință la 4.000 de lei

Cele cinci confederaţii sindicale reprezentative la nivel naţional resping șinoua formă a proiectului Legii salarizării şi atrag atenţia că documentul este o nouă sursă de inechităţi, discriminări şi tensiuni sociale.