Cristian Cioaca ramane in spatele gratiilor. "I-a disparut zambetul, tremurau pantalonii pe el"

×
Publicitate

Tremurand tot si rosu la fata, Cristian Cioaca s-a prezentat in fata judecatorilor Curtii de Apel Pitesti, carora le-a cerut sa-l elibereze.

Vineri, Cristian Cioaca arata ingrijorat si obosit. S-a straduit cat a putut sa isi sustina nevinovatia in fata judecatorilor. A citit un discurs de pe o foaie de hartie, tremurand tot.

"Ce pericol concret reprezint eu, ca sa nu fiu eliberat? In 5 ani, ca politist, au trecut mii de oameni prin fata mea si nu au patit nimic. Dumneavoastra sunteti Dumnezei aici, faceti-mi si mie dreptate! Lasati-ma in libertate si voi veni de fiecare data cand voi fi chemat. Va promit ca nu o sa ies din cuvantul pe care mi-l dau astazi in fata dumneavoastra."

Cioaca a invocat divinitatea dupa ce si anul trecut spunea ca este singura instanta de care se teme.

Astazi i-a cam pierit zambetul care l-a consacrat.

"Eram la o distanta chiar foarte mica de Cristian Cioaca si am vazut cum tremurau pantalonii pe dumnealui si cum se ruga de instanta" a povestit Crina Radu, avocata familiei Ghinescu.

Cu toate aceste dupa o ora si jumatate de deliberari, magistratii curtii de Apel Pitesti au decis sa ramana dupa gratii.

Avocata lui Cristian Cioaca a adus in fata judecatorilor lucrarea de diploma a clientului ei. A vrut sa dovedeasca astfel ca fostul politist nu si-a ales ca tema "Crima Perfecta", asa cum se zvonise, ci a facut o cercetare despre arme.

UPDATE 16.04 Poliţistul Cristian Cioaca, acuzat de uciderea sotiei sale, Elodia Ghinescu, ramane in arest, dupa ce Curtea de Apel Pitesti a respins, vineri, recursul facut de avocata acestuia la decizia de mentinere a arestarii preventive, el spunandu-le magistratilor: "Dumneavoastra sunteti ca si Dumnezeii mei"

Cristian Cioaca

Argumentele cu care Cristian Cioaca incearca sa-i convinga pe magistrati sa-l lase liber sunt aceleasi invocate si pana acum.

Sustine ca, timp de 5 ani cat a durat ancheta, s-a prezentat la audieri ori de cate ori a fost chemat, si nu s-a sustras niciodata cercetarilor.

In plus, spune el, daca va fi lasat liber, e dispus sa isi petreaca zilele numai prin tribunal ca sa fie siguri magistratii ca va fi prezent la toate termenele de judecata.

Acuzat ca a ucis-o pe avocata Elodia Ghinescu, fostul politist Cristian Cioaca a fost arestat pe 5 decembrie, iar procesul crimei se desfasoara la Pitesti.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
A fost arestat craioveanul acuzat ca a furat 100.000 de € din Germania

Craioveanul acuzat ca ar fi retras fraudulos peste 100.000 de euro de la bancomate din Germania, dar si din tari din America de Sus, a fost retinut vineri dimineata, relateaza Mediafax.

Accident cu cinci victime in judetul Cluj, in drum spre nunta. Parintii si fratele miresei au murit

Un destin crud i-a urmarit pe 5 membrii ai unei familii din Cluj, ale caror vieti s-au frant intr-o secunda. O masina in care se aflau 3 barbati si doua femei s-a izbit violent de un TIR, dupa ce a derapat si s-a rasucit de cateva ori pe sosea.

Actorul Dumitru Rucareanu a decedat duminica, la 81 de ani, si a fost incinerat miercuri

Actorul Dumitru Rucareanu a decedat duminica, la varsta de 81 de ani, si a fost incinerat miercuri, in jurul orei 13.00, a declarat, pentru Mediafax, George Mihaita, directorul Teatrului de Comedie din Bucuresti.

Recomandări
Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.

Acciza la motorină, redusă temporar cu 25% până pe 15 septembrie. Anunțul Ministerului Finanțelor

Ministerul Finanțelor majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1–15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr.162/2026.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.