Copilul din Botoșani care a căzut de la geam, transferat la Iași. O comisie va confirma moartea cerebrală

×
Publicitate

Copilul din Botoșani, care a căzut de la etajul trei al unui bloc, săptămâna trecută, în urmă cu 9 zile, a fost transferat, în stare gravă, la Iași.

Medicii care l-au îngrijit și-au dat acordul ca cel mic să fie transportat cu un elicopter SMURD. Băiețelul de nici 3 ani este încă în comă, iar șansele de supraviețuire sunt tot mai mici.

Copilul a căzut de la etajul 3 al unui bloc din municipiul Botoșani în urmă cu mai puțin de 2 săptămâni. Încă de la internare, a intrat în comă și a avut nevoie de aparate, ca să poata fi ținut în viață. Vineri dimineața, medicii din Botoșani au decis transferul, cu un elicopter SMURD, la Iași, la Spitalul de Pediatrie Sf Maria.

Dr. Claudia Malancea, medic șef AȚI Spital județean Botoșani: “Pacientul a fost transferat la Spitalul Sf Maria Iași în vederea întrunirii unei comisii pentru confirmarea morții cerebrale, deoacere spitalul județean de urgență Mavromati Boosano nu deține o astfel de comisie. La momentul transferului, pacientul era comatos, cu necesar de suport respirator și cardiac”.

La Iași, băiețelul de 2 ani și jumătate a intrat direct în Terapie Intensivă.

Dr. Tamara Roșu Solange, șef ATI Spitalul de Copii Sf Maria: „Este un politraumatism cu un indice de severitate lezional mare, ca atare, prognostic clar rezervat. Echipa multidisciplinară va evalua acest caz și se va decide atitudinea terapeutică”.

Potrivit unor surse din anchetă, mama copilului, o femeie de 28 de ani, era în apartament cu băiețelul și menajera familiei. Aceasta tocmai spălase pe jos într-o cameră și a lăsat fereastră deschisă. Băiețelul a prins un moment în care era singur, s-ar fi urcat pe un corp de mobilă și de acolo s-a lăsat peste plasa de țânțari, care s-a deschis. Impactul cu solul a fost devastator, spun medicii.

Prietenă mama: “El s-a lovit tare la cap, neurologic. Pur și simplu au început să îi dea mâncare prin tub, a avut scaun, dar simptom de îmbunătățire aici, la spital, nu a avut. Nu au putut face transferul din cauză că nu găseau aparatele ca cel din spital și era un risc mare să îl deconecteze de la aparate alea la alte aparate”.

Polițișții au deschis un dosar penal pentru vătămare din culpă și continuă ancheta.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Un individ din Oradea este acuzat de orori de neimaginat. Bărbatul întreținea relații sexuale cu minori iar totul era filmat

De orori de neimaginat este acuzat un individ din Oradea, reținut acum, după o acțiune DIICOT. Bărbatul ar fi adus în locuința lui minori cu care întreținea relații sexuale, iar scenele erau și filmate.

20 de tone de portocale cu pesticide, aduse din Turcia, au fost retrase de la vânzare

Mai bine de 20 tone de portocale, cu reziduuri de pesticide peste limita admisă, au fost retrase de la vânzare din mai multe depozite. Anunţul a fost făcut de inspectorii sanitar-veterinari, în urma unor analize de laborator.

O fată de 15 ani în moarte cerebrală a salvat trei copii de pe listele de transplant. Familia a acceptat donarea organelor

Trei copii aflați pe listele de transplant renal și hepatic au primit o nouă șansă, după ce familia unei fete de 15 ani din Satu Mare a acceptat să-i fie donate organele.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.