Cod galben de vijelii și ploi abundente în țară. În București, un om a fost prins sub un copac doborât de vânt

×
Publicitate

A fost cod galben de vijelii, cu grindină și ploi abundente în mai multe județe din țară. În Capitală, un om a fost prin sub un copac doborât de vânt. Rafalele puternice au rupt mai mulți arbori și au smuls bucăți din acoperișuri.

 

Nenorocirea s-a petrecut chiar în sectorul 3 al Capitalei, pe Aleea Barajul Sadului, lângă parc. O bucată dintr-un copac s-a rupt în urmă cu aproximativ două ore și a căzut pe șosea, peste o mașină.

Acesta a fost norocul bărbatului, în vârstă de aproximativ 60 de ani, care trecea, pe jos, în acel moment, pe lângă gardul parcului. Pentru că toată greutatea a picat pe capota mașinii, acela a fost norocul bărbatului. Acesta a fost rănit, dar a scăpat cu viață. A fost transportat la spital și a suferit răni destul de grave, potrivit medicilor.

Angajații ADP au strâns deja crengile de copac căzute în urma acestei vijelii, care a fost extrem de scurtă, dar care a lăsat urmări. Au fost rafale de peste 60 de kilometri pe oră, spun meteorologii, și în urma acestui eveniment cel puțin 34 de copaci au căzut peste tot în partea de nord-est a Bucureștiului. Pompierii au avut 39 de intervenții în această zonă a Capitalei, atât la copaci căzuți, cât și la acoperișuri sau alte elemente de construcții, inclusiv o schelă a fost măturată de vânt.

19 mașini au fost avariate în total și vijelii au fost peste tot în țară. Mai multe județe s-au aflat sub cod galben de furtuni. Au fost și căderi de grindină și descărcări electrice, ploi abundente în județele Arad și Timiș, chiar cod portocaliu de furtuni.

Reprezentanții Primăriei Generale spun că acest copac avea aviz de toaletare încă din toamna anului trecut, dar Primăria sectorului 3 nu ar fi făcut nimic pentru a curăța și pentru a evita o astfel de situație.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Unde putem verifica, în timp real, dacă un nor radioactiv amenință România. Vezi harta interactivă

Secretarul Consiliului de Securitate al Rusiei, Nicolai Patrușev, a declarat, vineri, că distrugerea munițiilor cu uraniu sărăcit pe care Occidentul le-a furnizat Ucrainei a dus la formarea unui nor radioactiv care se îndreaptă spre Europa.

Cazul actriței bătute în Parcul Cișmigiu. Cum încearcă agresorul ”meloman” să explice că el a fost victima: ”Ascultam muzică”

Incident scandalos petrecut în Parcul Cișmigiu. O tânără actriță a Teatrului Excelsior susține că a fost bătută de un bărbat enervat pentru că nu a vrut să-i dea bani.

"Mi-au dat pumni și picioare în tufișuri". Mai multe femei s-au bătut ca în "Șapte păcate" în Galați. Totul a fost filmat

O bătaie în toată regula s-a iscat, la Galați, între mai multe femei. Totul a fost filmat cu telefonul mobil de cea care susține că a fost bătută cu pumnii și cu picioarele.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.