Familia Alexandrei, gravida moartă în maternitatea din Botoșani, cere daune de șapte milioane de euro de la spital și medici

×
Publicitate

Daune morale de șapte milioane de euro, este suma cerută de familia Alexandrei Ivanov, tânăra de 26 de ani care a fost ignorată de medici și a murit luna trecută, la maternitatea din Botoșani.

Avocatul familiei Alexandrei solicită în instanță daune morale pentru toți membrii familiei: câte un milion de euro pentru fiecare din cei trei copii ai Alexandrei, câte 500.000 de euro pentru soțul, fratele și cei trei bunici ai săi. La aceștia se adaugă câte 700.000 de euro pentru părinții victimei și încă 150.000 pentru alte două rude.

Suma este cerută spitalului și medicilor care au fost de gardă în noaptea în care a murit tânăra gravidă.

Pe parcursul procesului, judecătorii pot aproba în totalitate pretențiile financiare sau parțial.

Alexandra și-a dat ultima suflare pe patul de spital pe 18 august, după ce a fost internată cu sarcină oprită din evoluție. Deși starea ei s-a agravat treptat, ea nu a primit ajutor din partea medicilor timp de șapte ore, pe tot pracursul nopții, au stabilit anchetatorii.
Deocamdată întregul caz este cercetat într-un dosar penal IN REM pentru ucidere din culpă. Suspect în dosar este medicul de gardă care a fost de serviciu în acea noapte.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Mesajul lui Ciolacu către locuitorii de la frontiera de est: „Nu ne atacă nimeni, oameni buni. O luăm razna cu toţii”

Marcel Ciolacu a ținut să liniștească oamenii, după atacurile ruse la granița cu România. „Nu ne atacă nimeni, oameni buni. Haideţi să liniştim populaţia, că o luăm razna cu toţii” a spus premierul, adăugând că vor veni investiții majore în zonă.

MApN: Elemente ale unei posibile drone, identificate la Nufărul şi Victoria. Erau dispersate pe o suprafață de zeci de metri

Ministerul Apărării anunţă, miercuri, că elemente ale unei posibile drone au fost identificate în zona Nufărul şi Victoria.  

25 de locatari, evacuați dintr-un bloc din Zalău, în urma unui incendiu la un apartament. Doi copii au suferit atac de panică

Un număr de 25 de locatari au fost evacuaţi dintr-un bloc din Zalău, miercuri, în urma unui incendiu izbucnit la un apartament de la etajul 3, doi minori suferind atacuri de panică.

Recomandări
Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Reacția lui Nicuşor Dan la dezvăluirile despre șeful SPP Lucian Pahonțu: „Nu e în această situaţie”

Nicuşor Dan respinge acuzaţiile prezentate în mass-media despre Lucian Pahonţu, menţionând că şeful SPP nu a participat la reprimarea manifestanţilor în timpul Revoluţiei din 1989 sau ulterior.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.