Ce au descoperit medicii la autopsiile pacienților români uciși de coronavirus. "Mai trăiau 20-30 de ani"

62134315
Shutterstock

Coronavirusul afectează toate organele, iar pecienții cu comorbidități care au murit din cauza Covid-19 ar mai fi trăit 20-30 dacă nu se infectau, au descoperit medicii de la Spitalul Colentina în urma autopsiilor.

Profesorul de anatomopatologie Sabrina Zurac, directorul medical al spitalului Colentina a explicat că a decis să efectueze autopsii pentru a stabili leziunile pe care infecția cu noul coronavirus le produce la nivelul țesutului, la pacienții din România, pentru că virusul se comportă diferit în funcție de predispozițiile genetice și de bagajul genetic al fiecărei populații.

„Infecția cu SARS-CoV-2 produce afecțiuni la nivelul tuturor organelor, principalele afecțiuni sunt la nivel pulmonar și cardiac. La nivel pulmonar produce afectare alveolară și formare de mici cheaguri de sânge în vase mici, în urma cheagurilor apar zone de moarte a țesutului care era irigat cu sânge de vasul respectiv, la nivel cardiac inflamația pe care o produce virusul și afectarea directă a fibrelor musculare cardiace produce tulburări de contracție a peretelui inimii și tulburări de funcționare. La nivelul ficatului se constată o acumulare de grăsime care duce la o tulburare a funcției celulei hepatice și la afectarea capacității de detoxifiere a organismului, la nivelului rinichiului apar zone de necroză, care fac ca deșeurile toxice din organism să nu se mai elimine așa cum trebuie, iar în restul organelor peste tot unde apar microtromboze apar și zone de necroză, de moarte celulară care duce la disfuncția fiecărui organ în parte și de asemenea în ganglionii limfatici și în splină. Am constatat o scădere a numărului de limfocite. Este un efect demonstrat al infecției cu SARS-CoV-2”, a declarat Sabrina Zurac pentru Digi24.

Profesorul Sabrina Zurac infirmă teoria că pacienții infectați cu coronavirus care aveau boli grave ar fi murit oricum și spune că aceștia ar mai fi trăit fără probleme chiar și 30 de ani.

„Dacă nu ar fi avut COVID, supraviețuirea, rata de viață era peste 20, 30 de ani. Am avut un caz, un tânăr de 35 de ani cu insuficiență renală cronică. La insuficiența renală cronică se face dializă, transplant, deci omul avea în față mulți ani de viață, celelalte trei persoane au avut supraponderalitate, au avut câteva kilograme în plus, dar niciun obez, unul avea hipertensiune, unul diabet care necesita insulină și doamna avea diabet zaharat, dar controlat doar prin alimenție. Acești oameni care aveau vârste între 40 și 57 de ani, erau oameni care ar mai fi trăit minim 20, 30 de ani”, a adăugat ea.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Cultură de canabis, descoperită de procurorii DIICOT în curtea unui bărbat din Mehedinți

O cultură de canabis a fost descoperită de polițiști și procurorii DIICOT în grădina unui bărbat de 42 de ani din Mehedinți. În loc de roșii și castraveți, acesta a cultivat zeci de plante de canabis.

Cutremur de 3,2 pe Richter în judeţul Prahova

Un cutremur slab cu magnitudinea 3,2 pe Richter s-a produs miercuri, la ora locală 00:01, în judeţul Prahova, potrivit informaţiilor publicate de Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

Un copil de 13 ani din Mureș a ajuns în stare gravă la spital după ce a rămas blocat într-o mlaștină

Un copil de 13 ani din judeţul Mureș se află în stare gravă, după ce nu a mai putut ieşi dintr-o baltă mlăştinoasă, adâncă de aproape trei metri.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.