Barroso si Schulz vin la Bucuresti pentru "negocieri dure" privind fondurile europene

60612628

Presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, si cel al Parlamentului European, Martin Schulz, vor veni la Bucuresti pentru a discuta cu autoritatile romane despre fonduri europene, a anuntat premierul Victor Ponta.

 

"Trebuie sa vedem cu facem sa nu fim pedepsiti pentru lucrurile care nu au mers bine in 2010-2011 in ceea ce priveste absorbtia fondurilor europene si cum ca tocmai aceasta lipsa de performanta a Romaniei in anii trecuti sa nu fie un criteriu de declasificare, sa nu ni se spuna «Ati avut bani, nu ati stiut sa-i folositi, de ce cereti mai multi bani in 2014-2020 ?» Negocierea este foarta dura, este ca in tara cand imparti bugetul si fiecare ministru doreste mai mult pentru portofoliul lui", a spus Ponta aflat la Bratislava.

El a precizat ca la sfarsitul lunii noiembrie va fi organizat un summit extraordinar al sefilor de guvern din Europa pe tema bugetului 2014-2020.

Ponta s-a aflat joi si vineri la Bratislava, unde a participat la o noua reuniune a prim-ministrilor din statele UE membre ale grupului "Prietenii coeziunii", la care s-a discutat, in prezenta presedintilor Comisiei Europene si Parlamentului European, despre fondurile comunitare.

 

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Romtelecom, acuzata ca a scos un post fara a avea aprobarea CNA si fara a anunta publicul

Romtelecom e acuzata ca a scos, miercuri, de pe platforma sa de satelit Dolce televiziunea Minimax, fara a avea aprobarea CNA pentru modificarea grilei de programe in acest sens si fara a-si anunta telespectatorii.

DNA este competenta a-l cerceta pe Dan Diaconescu pentru inselaciune in cazul licitatiei Oltchim

DNA are competenta de a investiga faptele reclamate de Oficiul Participatiilor Statului si Privatizarii in Industrie (OPSPI) impotriva lui Dan Diaconescu, patronul OTV, potrivit unei comunicari, la solicitarea MEDIAFAX, a Ministerului Public.

Tineri retinuti pentru trafic de droguri; peste 1,2 kilograme de hasis gasit la perchezitii

Patru tineri suspectati de trafic de droguri au fost retinuti la Brasov, in urma perchzitiilor la locuinta unuia dintre ei fiind gasita o cantitate de peste 1,2 kilograme de hasis in valoare de peste 20.000 de lei.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.