Fiscul se pregătește să recruteze mii de tineri fără concurs. Unii ar putea primi arme

×
Publicitate

Pe fondul unei crize acute de personal, Agenţia Naţională de Administrare Fiscală ar urma să recruteze, fără examen, aproape 3.000 de tineri.

Reprezentanţii instituţiei vor să-i selecteze,în funcţie de nota obţinută la examenul de licenţă. ''Este un lucru bun'', susţin liderii de sindicat, ''dar este ilegal să se facă în absenţa unui concurs''.

Din cei peste 23.000 de angajaţi pe care-i are ANAF la nivel naţional, peste 2.500 ar urma să iasă la pensie anul acesta sau anul viitor. În aceste condiţii este nevoie de înlocuitori. Aceştia vor fi selectaţi pe baza "notei finale a examenului de absolvire, în funcţie de notele obținute la disciplinele de specialitate și după un interviu.

Marius, absolvent ASE: "Eu zic că în orice aparat de stat care funcţionează şi vrea să aibă control asupra situaţiei fiscale, criteriile de angajare trebuie să fie strict pe baza unui examen de competenta profesională. Am lucrat în sistem în Elveţia şi dai nişte examene destul de riguroase şi cred că aşa ar trebui să funcţioneze un stat de drept şi o democraţie se bazează pe calitatea profesională."

Reprezentanţii ANAF susțin că aceștia vor intra în sistem ca stagiari, vor beneficia de îndrumători și vor urma, totodată, cursurile Școlii de Fiscalitate, Finanțe Publice și Vamă. La finalul perioadei de stagiu, debutanții vor susține un examen, vor fi evaluați, pentru a se stabili modul în care corespund exigențelor instituției.

Liderii sindicali susţin însă că viitorii angajaţi ar trebui selectaţi din start în urma unui examen riguros şi nu după notele de la licenţa.

Marin Florian, preşedintele Fedratiei Sindicatelor Libere din România: "Alte state îşi pregătesc angajaţii din administrația publică în programe educaţionale universitare. Programa educaţională trebuie să fie particularizata pe specificitatea instituţiei. Până să ajungem la acest cadru de recrutare avem de lucru şi în momentul de faţă este ilegal şi greu de realizat."

Adrian Benta, consultat fiscal: "Unele facultăţi de profil nu mai dau admitere şi dacă nu exista nici la facultate o competiție, rezultatele sunt înșelătoare. Ar trebui să ţinem cont că în zona de inspecţii e nevoie de oameni cu o specialitate foarte bună, care nu e asigurată într-o facultate cu profil economic."

Pe de altă parte, să lucrezi în cadrul unei instituţii ANAF nu e deloc simplu. Pe lângă cunoştinţele vaste în ceea ce priveşte legislaţia, un inspector ANAF, de exemplu, în anumite situaţii, în controalele efectuate pe teren, deţine asupra sa armă de foc şi alte mijloace de autoapărare şi conduce o maşină cu sistem special de intervenţie rapidă. 

Octavian, student ASE: Mi se pare interesant că nu se dă examen.
Reporter: Tu ştii ce înseamnă să fii inspector ANAF?
Octavian: Deocamdată nu ştiu, dar aş vrea să cunosc această meserie.

Salariile debutanţilor pornesc de la 2.100 de lei şi pot să ajungă la 5.000 de lei în cazul celor cu experienţă.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Citește și...
Tensiunile din Orientul Mijlociu au scumpit carburanții și în România. Cât costă benzina și motorina în marile orașe

Tensiunile din Orientul Mijlociu au scumpit carburanții și la noi. Marile lanțuri de benzinării au adăugat cel puțin 10 bani la litrul de motorină, iar unele au majorat și prețul benzinei.

România a cumpărat 12 elicoptere Airbus H225 M Caracal. Ce a mai intrat în achiziția de peste un miliard de euro

România a cumpărat cu peste un miliard de euro 12 elicoptere multi-misiune Airbus H225 M Caracal și 12 radare de supraveghere aeriană. 

Restaurantele caută soluții pentru reducerea costurilor. Unele iau în calcul programul cu siestă și concedieri

Patronii de restaurante caută soluții ca să își eficientizeze costurile, într-o perioadă economică dificilă.

Recomandări
Inundații, acoperișuri smulse de vânt și zeci de turiști blocați. Fenomene meteo extreme cuprind azi întreaga țară

În unele zone din țară, vremea a schimbat foaia și a făcut ravagii. Străzile dintr-o comună din Suceava s-au inundat sâmbătă seară, iar vântul puternic a smuls acoperișul unei case din Maramureș.

Legea salarizării provoacă nemulțumiri. Sindicatele din Educație și Sănătate amenință cu proteste și grevă generală

Noua formă a proiectului legii salarizării naște nemulțumiri în rândul angajaților din Educație, Sănătate și Asistență Socială.

Armata SUA anunță că doi soldați au murit și unul este dat dispărut în urma atacurilor Iranului asupra unei baze din Iordania

Armata americană a anunțat primele victime în rândul trupelor americane, cauzate de atacul Iranului, precizând că doi soldați au fost uciși și un altul este dat dispărut în urma unui atac asupra unei baze din Iordania.