Facultatea de Medicina din tara, trambulina pentru un job afara. Cum ramane Romania fara doctori

×
Codul embed a fost copiat

Aglomeratie fara precedent la Universitatea de Medicina Carol Davila din Capitala. In doua zile, s-au inscris mai multi candidati decat anul trecut intr-o saptamana.

Dar nu va ganditi ca spitalele noastre vor avea, in sfarsit, personal calificat, pentru ca foarte putini tineri au de gand sa ramana in tara, unde sunt prost platiti.

Diploma de medic este bine vazuta in tarile europene, dar si in Canada sau Statele Unite, asa ca studentii isi fac de pe acum planuri de emigrare.

"Incep facultatea aici, o sa lucrez in Turcia"

Abia ne putem strecura in curtea Universitatii Carol Davila. Tineri ambitiosi se ingramadesc sa prinda un loc la Medicina. Saptamana viitoare dau examenul de admitere. Insa din start nu au de gand sa ramana prea mult in tara. Maria, de pilda, viseaza la o clinica din Turcia.

Citește și
Strainii care au studiat la medicina in Romania si-au trimis si copiii sa le urmeze exemplul

Maria Rosioru: "Mi-ar placea sa incep facultatea aici si daca se poate, sa o termin acolo sau sa o termin aici si sa lucrez acolo".

La fel gandesc si altii. Salariile si conditiile din tara ii indeamna sa plece cat mai departe, in tarile unde medicii sunt apreciati.

Rares Pitu: "Un oftalmolog castiga peste 2.000 de euro si aici, ca rezident,  ia 1.000 - 1.200 lei".

Adrian Cavaleru: "Spitalele sunt echipate mai bine, au mai multe facilitati pentru medici".

Am "exportat" 20.000 de medici dupa aderarea la UE

Interesul pentru facultatea de Medicina nu anuleaza insa realitatea. Romania exporta personal medicat calificat inca din 2007, de la aderarea la UE. De atunci si pana acum, am pierdut 20.000 de medici . Asa se face ca avem doi doctori la 1.000 de locuitori, fara de 3, cat e media europeana.

Iata ce ne spune o farmacista venita cu baiatul ei la inscriere: "Ar trebui sa fim respectati asa cum meritam. Si cand ma gandesc la respect, ma refer si la partea financiara".

Cum a pierdut statul roman 226 de milioane de euro

Asadar, e clar ca tot mai putini absolventi de Medicina cred ca aici le e locul. Pe de alta parte, nimeni nu ii poate lega de glie. O solutie ar fi ca imediat ce intra in vigoare noua lege a salarizari medicilor, acestia sa fie platiti in functie de performante.

Prof. dr. Ionel Sinescu, rector UMF Bucuresti: "In special pentru rezidenti, se impune marirea salariului, cel putin dublarea lui, in asa fel incat un rezident in Romania sa aiba conditii minimale pentru pregatire".

Pana atunci insa, exodul doctorilor nu face decat sa ne saraceasca bugetul. In ultimii 7 ani, statul a pierdut 226 de milioane de euro, bani cheltuiti cu pregatirea celor 20.000 de doctori care au emigrat.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
Citește și...
Raport: Mai mult de un sfert dintre romani spun ca au dat mita in sistemul sanitar
Raport: Mai mult de un sfert dintre romani spun ca au dat mita in sistemul sanitar

Mai mult de un sfert dintre romani, 27%, spun ca au dat mita in sistemul sanitar, iar 65% considera ca fenomenul coruptiei in general s-a amplificat in ultimii doi ani, potrivit Raportului facut public marti de Transparency International.

Strainii care au studiat la medicina in Romania si-au trimis si copiii sa le urmeze exemplul
Strainii care au studiat la medicina in Romania si-au trimis si copiii sa le urmeze exemplul

Facultatile de medicina din Romania sunt renumite peste tot in lume pentru calitatea invatamantului.

Medicii, satui sa fie haituti de
Medicii, satui sa fie haituti de "tovarasii militieni". Ameninta cu blocarea sistemului de sanatate

Consiliul National al Colegiului Medicilor din Romania a decis joi, la Suceava, sa solicite o intalnire cu guvernantii pentru solutionarea problematicii din sistem, in caz contrar urmand sa se stabileasca un plan de actiuni pana in luna iulie.

Recomandări
Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra Ucrainei, chiar înaintea negocierilor de pace dintre Kiev și Washington
Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra Ucrainei, chiar înaintea negocierilor de pace dintre Kiev și Washington

Rusia a lansat un atac masiv cu drone și rachete asupra Ucrainei în timpul nopții de vineri spre sâmbătă, în timp ce Kievul se pregătește să discute cu SUA despre încheierea unui acord de pace.

MAI: 21 de sesizări în campania pentru alegerile locale parțiale. Amendă de 4.500 lei pentru distrugerea unui afiș
MAI: 21 de sesizări în campania pentru alegerile locale parțiale. Amendă de 4.500 lei pentru distrugerea unui afiș

Reprezentanții Ministerului Afacerilor Interne au anunțat că, în timpul campaniei pentru alegerile locale parțiale, au fost înregistrate 21 de sesizări privind posibile fapte nelegale, dintre care 13 au fost confirmate, iar șase sunt încă investigate.

Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă
Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă

Criza apei din Prahova și Dâmbovița se îndreaptă spre o posibilă soluționare. Premierul Ilie Bolojan a anunțat că vineri seară alimentarea cu apă va fi reluată treptat, dar a avertizat că apa nu va fi deocamdată potabilă.