Un barbat din Botosani si-a ucis tatal dupa o cearta pentru renovarea casei. Suspectul a fost retinut

×
Publicitate

A trait linistit o viata intreaga, dar la batranete a sfarsit chiar de mana fiului sau.

Un batran de 74 de ani din judetul Botosani, nici atunci cand era plin de sange, nu a avut parte de indurarea copilului sau. Fiul si-a lasat tatal aproape o ora sa agonizeze, iar cand a cerut ajutor la 112, era deja prea tarziu.Procurorii l-au retinut miercuri noapte pe suspect, chiar daca el n-a recunoscut nimic, si a aruncat toata vina pe tatal ucis.

Cei doi barbati imparteau aceeasi casa si, dupa o viata plina de greutati, ar fi trebuit sa aiba grija unul de altul. Miercuri seara insa, s-au certat crunt. Batranul, in varsta de 74 de ani, nu era de acord cu fiul sau de 43 de ani, care voia sa renoveze casa. Discutia a degenerat rapid. In loc sa ceara urgent ajutor, barbatul si-a lasat tatal sa agonizeze aproape o ora. Apoi i-a telefonat unei surori, dar nu i-a spus ce s-a intamplat de fapt.

"Cand ne-a dat telefon, a spus ca tata e pe moarte si ce face el ca a fost la medic si medicul n-a venit", a povestit fiica victimei.

Ea l-a sfatuit pe barbat sa sune urgent la 112, insa cand au venit medicii era deja prea tarziu. "Atat ar fi zis ca socrul mei i-ar fi tras lui cu un bat, dar mai departe nu a vrut sa mai spuna nimic" a marturisit ginerele victimei.

Nici cu anchetatorii suspectul nu a fost mai comunicativ. Aproape o noapte intreaga a incercat procurorul sa refaca taboul crimei, dar n-a reusit.

Barbatul de 43 de ani a fost retinut, iar joi urmeaza sa fie prezentat instantei cu propunere de arestare preventiva. De la fata locului, criminalistii au ridicat mai multi pari plini de sange, cu care cei doi s-au lovit reciproc. Expertiza medico legala este decisiva in acest caz. In functie de rezultat, se va face si incadrarea juridica a faptei - omor, sau lovituri cauzatoare de moarte.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
ANIMATIE GRAFICA. Un cunoscut dirijor german a murit in Constanta dupa ce a intors pe linia continua

Un cetatean german, renumit dirijor, dar si profesor la Facultatea de Arte din Iasi, si-a pierdut viata intr-un tragic accident petrecut miercuri la Constanta.

Cioaca, versiunea turceasca. Unchiul Sefer a devenit vedeta TV la Istanbul dupa ce si-a ucis sotia si iubita

Un show de televiziune a scandalizat opinia publica din Turcia, dupa ce unul dintre concurenti a recunoscut in direct ca a comis doua crime

Barbatul din Bucuresti care si-a injunghiat iubita in inima a fost arestat. Fetita lor de 7 ani, martora la intreaga scena

Barbatul suspectat ca si-a injunghiat iubita pe strada, luni seara, in Bucuresti, a ajuns dupa gratii. S-a intors la locul faptei ca sa-si ia telefonul pe care-l uitase acolo.

Recomandări
Nicușor Dan s-a întâlnit la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA. A mâncat la popotă alături de soldați | FOTO

Nicușor Dan s-a întâlnit duminică la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA și a mâncat la popotă, alături de soldații americani, potrivit Administrației Prezidențiale.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, într-un referendum care a stârnit un interes uriaș. Prezență record

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.