Tragedie pe DE 58. Doi oameni au fost spulberați cu tot cu căruță de un autobuz

×
Publicitate

Câteva clipe de neatenție au însemnat moartea pentru doi soți din județul Suceava! Oamenii au fost spulberați, cu tot cu căruţă, de un autobuz de călători.

Căruţaşul nu s-ar fi asigurat, spun polițiștii, atunci când a intrat pe drumul european.

Accidentul s-a petrecut pe Drumul European 58, la ieșire din Suceava, spre Botoșani. Căruțașul ar fi ieșit de pe un drum secundar, fără să se asigure, și a fost lovit în plin de autobuz.

Impactul a fost atât de violent încât baloții de fân din atelaj au fost proiectați cu putere în parbrizul mașinii și l-au făcut țăndări, rănindu-i pe șofer și pe unul dintre pasageri.

Martor: "Nu s-a asigurat deloc. A ieșit pur și simplu, direct în fața autobuzului. Noi mergem cu autobuzul spre Plopeni. Căruță a ieșit la 5 metri, direct în fața lui. Ce să faci în 5 metri?! A frânat și toată lumea a căzut. ”

Pasager: "Avea viteză foarte mare. Nu a încetinit. Mergeau tare."

Căruța a fost târâtă pe șosea aproximativ 30 de metri. Pentru cei doi soți din atelaj - de 41, respectiv 47 de ani - medicii nu au mai putut face nimic, deși i-au resuscitat mai bine de 40 de minute,

Plutonier adj. șef Adrian Cârcu, ISU Suceava: "Au mai fost două victime, șoferul și un pasager. Unul a fost preluat de către ambulanță, iar cealaltă victima s-a deplasat cu o mașină particulară la spital."

Pasager: "Eu eram la jumătate. Noroc că nu eram în față. M-am urcat în autobuz aproape de piață. Nici măcar nu am mers mult. Cei din față erau toți grămadă."

Din cauza accidentului, traficul în zonă, pe Drumul European 58, a fost oprit pentru mai bine de jumătate de oră.

La numai 3 ore de la această tragedie, un alt accident grav a avut loc în Suceava, în oraș. Alți 3 oameni și-au pierdut viața, după ce mașina lor a intrat într-un stâlp de iluminat, apoi s-a răsturnat.

"Ei au venit cu viteză la vale și au intrat în stâlp, iar de acolo l-a aruncat pe șosea, peste cap. I-a prins pe toți trei sub mașină? Cam așa ceva."

Din primele date, se pare că viteza ar fi fost principala cauza. Poliția a deschis însă o anchetă și va lămuri cum s-a întâmplat totul.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Cerșetor român, bătut și ucis de 2 adolescenți suedezi. Rudele nu au bani pentru repatriere

Un caz de o cruzime îngrozitoare ține prima pagină în presă suedeză şi oripilează opinia publică de la noi.

Un bărbat a lipit un bilet cu instrucțiuni pe ușă apoi s-a sinucis. Cine l-a găsit

Un fost traducător de la ONU s-a sinucis și a lăsat un bilet de adio lipit pe ușa de la intrare, în care a scris: „Sunt mort. Îmi vei găsi trupul înăuntru”.

Descoperire macabră făcută de pompieri, după ce au stins incendiul care a cuprins o casă, în Timiș

Pompierii de la ISU Timiş au intervenit în noaptea de vineri spre sâmbătă pentru stingerea unui incendiu într-o locuinţă din localitatea Urseni, unde au găsit o victimă carbonizată.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.