Educatoarea care şi-a ucis fetiţa de 4 ani, reținută. Ce le-a spus procurorilor

×
Publicitate

O crimă înfiorătoare a avut loc marți seară în Timişoara. O femeie de 39 de ani, educatoare, şi-a ucis fetiţa în vârstă de patru ani apoi a vrut şi ea să-şi pună capăt zilelor cu o substanţă toxică.

Totul s-a petrecut cu o cruzime de nedescris. După gestul abominal, femeia s-a închis în baie, împreună cu trupul neînsufleţit al copilei. Fetiţa de patru ani era decedată, înecată în cada de la baie şi cu venele de la mâini tăiate. A sunat apoi la 112, dar fata nu a mai putut fi salvată. Atenţie, urmează detalii care vă pot afecta emoţional.

Femeia le-a spus procurorilor că nu are o explicaţie logică pentru ceea ce a făcut. A susţinut doar că tot ce o macină în ultima vreme era divorţul de soţul ei şi că la asta s-a gândit intens. Era îngrozită de gândul despărţirii şi crede că asta i-a întunecat minţile, relatează news.ro.

Scenele cumplite s-au derulat marți seară, în casa femeii de 39 de ani, într-un cartier de la marginea oraşului Timişoara. Potrivit primelor cercetări, individa s-a închis în baie cu fetiţa în vârstă de numai patru ani. Acolo ar fi ucis-o cu sânge rece pe copilă.

În acele momente, în locuinţa se afla bunica femeii, o femeie de 84 de ani, imobilizată la pat, care se pare că nu a auzit nimic. Iar soţul suspectei era la serviciu.

Potrivit anchetatorilor, femeia este cea care a sunat la 112, însă deja era mult prea târziu, fetiţa îşi dăduse ultima suflare. Ulterior ea s-a baricadat în baie, iar poliţiştii au fost nevoiţi să forţeze uşa pentru a intra.

Medicii ajunşi la faţa locului nu au mai putut să facă nimic pentru fetiţă. Copilul murise deja.

Zona a fost imediat împânzită de poliţişti, care au încercat să stea de vorbă cu mama, dar nu au reuşit să afle nimic.

În schimb, în timp ce criminaliştii adunau probe, femeii i s-a făcut rău şi le-a mărturisit anchetatorilor că ar fi consumat o substanţă periculoasă, extrem de toxică.

Aşa că o ambulanţă a transportat-o de urgenţă la Spitalul Municipal din Timişoara.

Femeia era educatoare la o grădiniţă, într-o localitate de lângă Timişoara. Acum era însă în concediu fără plată şi îşi cauta alt serviciu.

Aura Danielescu: "În urmă cu 3 săptămâni s-a prezentat la conducerea unităţii de învățămant solicitând un concediu fără plată. Noficial i-a comunicat colegei director că doreşte acest lucru pentru că a obosit să facă naveta, ea deplasându-se de 5 ani de zile de când s-a căsătorit la Timişoara unde locuia împreună cu familia."

Colegii ei spun că nu au observat niciun detaliu care să le dea de gândit că starea ei psihică ar fi precară. Nimeni nu s-a gândit că femeia ar putea fi în stare de acest gest cutremurător.

Aura Danielescu: "Am luat legătura cu colega mea doamna director şi am încercat să identific de la dumneaei dacă în discuţiile purtate li s-a părut vreodată că ar avea probleme, că ar avea stări de spirit schimbate, un comportament alarmant care să îi determine să caute mai atent partea aceasta. Spunea că nu a observat acest lucru, că a fost un cadru didactic care avea o conduită normală"

Femeia a fost internată sub pază. Rezultatele autopsiei arată ca fetiţa de 4 ani a murit înecată.

Mama ei a fost reţinută pentru 24 de ore, urmând ca joi judecătorii să decidă dacă o arestează. Fostei educatoare i s-au făcut mai multe analize toxicologice, iar rezultatele urmează să ajungă la dosar.

Cei care o cunosc pe femeie spun că nu a dat niciodată de bănuit că ar ajunge să facă aşa ceva. Pe de altă parte, deşi este educatoare, cea care a comis această crimă oribilă nu a mai fost testată psihologic, pentru că aceste examinări nu mai sunt obligatorii în învăţământ de cinci ani de zile. Femeia lucrează în domeniu de 15 ani.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
Citește și...
Un bărbat din Argeș a fost arestat după ce a vrut să agreseze sexual o femeie în pădure. Victima l-a convins să renunțe

Un bărbat de 62 de ani din Argeș a fost arestat preventiv pentru tentativă de viol, după ce ar fi agresat sexual, într-o pădure, o femeie venită la cules de ciuperci. 

Caz șocant în Argeș. O femeie și-a ucis soțul în urma unui scandal izbucnit după ce au consumat alcool împreună

Crimă într-o familie din Argeș! O femeie a fost reținută, după ce a recunoscut că și-a ucis soțul, un bărbat de 49 de ani. Cei doi soți au împreună 3 copii, iar apropiații spun că adesea părinții se certau și ajungeau la conflicte violente. 

Un bărbat de 53 de ani din Iași și-ar fi ucis tatăl de 81 de ani după ce i-a cerut un lucru

Caz extrem de violență în familie, încheiat cu o crimă. Un bătrân de 81 de ani a fost ucis într-o pădure din județul Iași, iar principalul suspect este chiar fiul acestuia, un bărbat de 53 de ani. 

Recomandări
Ilie Bolojan: Stare de alertă la nivel național. România va primi energie nucleară din Ucraina, ca ajutor de urgență

Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri stare de alertă la nivel național pe toată perioada lunii august, în contextul crizei energetice. România va primi energie nucleară din Ucraina, ca ajutor de urgență.

Criza migranților din Ceuta. Mai multe țări europene cer excluderea Spaniei din spațiul Schengen. Reacția lui von der Leyen

Apelurile venite din țări europene care cer excluderea Spaniei din spațiul Schengen s-au înmulțit vineri, după afluxul masiv de migranți din Maroc către orașul spaniol Ceuta din Africa de Nord, informează EFE.

România aşteaptă decizia Fitch. O retrogradare ar însemna credite mai scumpe şi investiţii mai puţine

Vineri noapte aflăm unul dintre cele mai importante verdicte pentru economia României.