Două tinere din Arad au murit, după ce au plonjat cu mașina în lac. Martorii spun că făceau drifturi

×
Publicitate

Tragedie în judeţul Arad. Două tinere de 24, respectiv 26 de ani, au murit, după ce au plonjat cu maşina într-un lac, de la 25 de metri înălţime.

În schimb, doi băieţi, aflaţi în acelaşi autoturism, au reuşit să iasă la timp şi au înotat către mal.

Potrivit martorilor, fata de la volan, făcea drifturi în momentul în care a pierdut controlul asupra vehiculului.

Cei patru tineri din Timiş şi-au petrecut ziua pe plaja amenajată pe malul lacului Ghioroc, din judeţul Arad. Seara au mers cu maşina pe un drum agricol, aflat pe partea opusă a lacului, iar la un moment dat, tânără de 24 de ani, aflată la volan, a pierdut controlul autoturismului.

Maşina a derapat şi a căzut într-o pantă abruptă de 25 de metri, apoi s-a oprit în apă. Cei doi băieţi, de 18, respectiv 27 de ani, aflaţi pe bancheta din spate, au reuşit să iasă şi au înotat spre mal.

Pasager: "A alunecat maşina, a căzut şi a plonjat în apă. M-am trezit... Trăgeam aer, dădeam din mâini, am prins aer afară din maşină".

tanar

Tinerele, în schimb, nu au mai avut nici o şansă. Scafandrii le-au scos din apa după 25 de minute şi au fost resuscitate la faţa locului. Patru ore mai târziu au murit la spital.

GEORGE PLEŞCA, ISU ARAD: "Servanţii au coborât în apă, au reuşit să identifice autoturismul, l-au ancorat şi l-au ridicat 30 de centimetrii deasupra apei. Cu ajutorul echipajului de scafandrii, au reuşit să scoată cele două victime. Erau în partea din faţă a maşinii: una la volan, una pe scaunul din dreapta."

MĂDĂLINA PERIANA, MEDIC SPECIALIST UPU ARAD: "La ora 20:30 de minute a fost scoasă prima victimă, găsită în stop cardio-respirator. S-au început manevrele de resuscitare. La două minute a fost scoasă a doua victimă, la fel, în stop cardio-respirator."

Accidentul este anchetat acum de poliţie.

LORENA RADU, IPJ ARAD: "O tânără, care conducea un autoturism pe un drum agricol, a pierdut controlul asupra direcţiei de deplasare plonjând în lacul Ghioroc. În continuare, colegii prezenţi la faţa locului efectuează cercetări pentru a stabili care au fost cauzele producerii evenimentului."

Potrivit martorilor, cei patru ar fi mers în acea zonă a lacului ca să facă drifturi.

Vecinii spun că șoferița iubea mașinile puternice: "Era pasionată de mașini, îi placeau mașinile, ca un bărbat era pe sub mașină toată ziua. Așa o fost să fie".

Din păcate, această pasiune i-a adus sfârșitul și ei, dar și prietenei sale.

Poliţiştii trebuie să clarifice acum ce căutau cei patru în acea zonă, unde era de fapt un drum agricol. Potrivit unor martori, maşina se afla la aproximativ 5-6 metri de mal, aşa că probabil din cauza vitezei au plonjat în apă.

Maşina va fi oricum expertizata. Un bărbat, care a ajuns acolo imediat după accident, i-a văzut pe cei doi tineri pe mal şi a încercat să intre în apă, să le salveze pe tinere.

Maşina era însă cu rotile în sus şi aproape acoperită de apă, aşa că nu a reuşit. Abia când au venit pompierii le-au scos şi pe fete, dar nu s-a mai putut face nimic pentru ele.

Articol recomandat de sport.ro
A dezvăluit relația cu Cristiano Ronaldo după nunta fotbalistului cu Georgina Rodriguez: ”E de prost gust!”
A dezvăluit relația cu Cristiano Ronaldo după nunta fotbalistului cu Georgina Rodriguez: ”E de prost gust!”
Citește și...
Adolescentă născută cu o malformație la nivelul feței, umilită de un polițist, la școală

O adolescentă cu o malformație la nivelul feței a fost umilită, în fața colegilor săi, de un polițist care a acuzat-o pe nedrept că mănâncă bomboane în timpul unei prezentări.

Descoperire sinistră în Constanța. Cadavrul unei femei, găsit într-o mașină

Cadavrul unei femei a fost descoperit într-un autoturism staționat în localitatea constănțeană Valu lui Traian.

O femeie din Rusia şi-a ars de vie pisica în cuptor, fiindcă era sătulă să strângă după ea

Incidentul şocant a avut loc în Republica Mari din Federaţia Rusă.

Recomandări
Oficial: România a depus cererea de plată nr. 5 din PNRR. Țara noastră va primi 2,84 miliarde de euro

România a depus oficial, vineri seara, cererea de plată nr. 5 din PNRR, în valoare totală de 2,84 miliarde de euro, a anunţat ministrul interimar al Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru.

Avertisment din interiorul sistemului rus: Rusia pierde „războiul de uzură”. „În unele privințe, pierdem și în fața Ucrainei”

Economistul-șef al Vnesheconombank, principala bancă de stat a Kremlinului, Andrei Klepaci, a declarat că Rusia nu va putea câștiga „războiul de uzură” economic, scrie The Moscow Times

Mesajul magnific al lui David Popovici, după ce a cucerit Parisul: ”Ici c'est Roumanie!” | VIDEO

”Ici c'est Roumanie!” (Aici este România), a scris David Popovici în social media, după ce a câştigat a treia medalie de aur consecutivă la 200 m liber la Campionatele Europene.