Accident grav după ce un TIR a intrat pe contrasens. Răniții, luați cu elicopterul

×
Publicitate

Accident cumplit duminică dimineaţă pe DN 65 Pitești-Slatina.

Un TIR condus cu viteză de un tânăr de 27 de ani a intrat pe contrasens, unde a izbit în plin un autoturism în care se aflau o şoferiţă de 42 de ani, împreună cu fiica ei de 19 ani şi logodnicul acesteia. Toţi trei au rămas încarceraţi, iar fata a fost preluată prima, din cauza rănilor grave, de un elicopter SMURD şi adusă în Capitală. Ulterior, şi celelalte două victime au ajuns la Bucureşti.

Accidentul s-a produs în localitatea Lunca Corbului. Femeia de 42 de ani, fiica ei şi logodnicul tinerei mergeau către Slatina. La 35 de kilometri de Piteşti, un TIR încărcat cu anvelope a intrat pe sensul lor de mers şi i-a lovit în plin.

Niciunul dintre cei 3 n-a mai putut ieşi din autoturism. Un pompier de la descarcerare, care abia ieşise din tură, a fost primul care a ajutat. Până la venirea colegilor de la descarcerare, a dat şi indicaţii altor şoferi opriţi să ajute.

Plutonier Constantin Safta, ISU Argeş: "M-a sunat cineva de dimineaţă. Știa că trec prin zonă când mă duc la ţară, dacă ştiu de accidentul de la Lunca Corbului. I-am spus că nu ştiu nimic, m-am uitat pe Waze că este la un kilometru. Mi-am dat seama că n-au ajuns echipele de intervenţie şi că pot ajuta. Toate 3 victimele erau în maşină. Conştiente erau toate 3."

Apelul dat prin staţie de către echipajele de salvare, în care solicitau ajutor pentru victime, a fost auzit şi de echipajul unui elicopter SMURD, care a anunţat imediat că vine în ajutor. Elicopterul a aterizat pe DN 65 şi a luat-o pe fată, care părea cel mai grav rănită.

Mama şi logodnicul fetei au fost transportaţi iniţial la spitalul de urgenţă din Piteşti, unde medicii au constatat că sunt în stare foarte gravă. Pentru că băiatul nu-şi mai mişca picioarele, a fost chemat un elicopter SMURD şi pentru el, în timp ce mama fetei a fost trimisă cu ambulanţa la Spitalul Floreasca din Capitală.

Doctor Ionuț Gheorghe, SMURD Piteşti: "Multiple fracturi la membrele superioare şi inferioare, posibil fracturi de bazin şi multimple contuzii la nivelul coloanei cervico-toraco-lombare."

Poliţiştii spun că şoferul de 27 de ani a pierdut controlul volanului într-o curbă, din cauza vitezei prea mari. Acesta susţine însă că pe şosea era ceva care l-ar fi făcut să derapeze.

Inspector George Stanciu, Poliţia Rutieră Argeş: "Într-o curbă deosebit de periculoasă la stânga, nu a adaptat viteza corespunzător, a pătruns pe sensul opus, a intrat în coliziune frontală cu autoturismul ce se deplasa din direcţia Piteşti
către Slatina, regulamentar.
"

Şoferului i-a fost întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.

Articol recomandat de sport.ro
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Citește și...
Cum s-a produs tragedia din Cluj, unde un copil a murit strivit de o cruce în cimitir, unde mersese cu tatăl său

Incident înfiorător în județul Cluj, unde un copil în vârstă de 12 ani a murit după ce a fost strivit de o cruce dintr-un cimitir. Băiatul era împreună cu tatăl său când s-a petrecut nenorocirea.

Mama băiatului de 2 ani care a murit deshidratat și subnutrit a fost reținută după ce a fost externată de la Psihiatrie

Mama băiețelului de 2 ani din Galați găsit mort în casă, deshidratat și subnutrit, a fost reținută. Femeia a fost externată de la Psihiatrie și este cercetată acum de polițiști pentru omor calificat. 

O femeie din Vaslui a fost bătută cu sălbăticie de partenerul ei, din cauza geloziei. Fiul lor de 14 ani a fost și el rănit

Un bărbat din județul Vaslui va petrece următoarele 30 de zile în arest, după ce și-a bătut cu sălbăticie concubina cu 10 ani mai tânără.

Recomandări
Președintele României participă la summitul NATO de la Ankara, pe 7-8 iulie. Cu cine se va întâlni Nicușor Dan

Președintele României, Nicușor Dan, va participa, în perioada 7-8 iulie 2026, la reuniunea șefilor de stat și de guvern ai Organizației Tratatului Atlanticului de Nord (NATO), care va avea loc la Ankara, Republica Turcia.

Mesajul Americii către România, la 250 de ani de la fondarea Statelor Unite. Imagine spectaculoasă a Castelului Bran

SUA și România au o ”legătură profundă și durabilă”, iar cele două națiuni ”sunt profund ancorate în valorile fundamentale ale civilizației occidentale”, se arată într-un editorial al ambasadorului american la București cu ocazia Freedom250.

Trump, nou atac la adresa Europei: „Atunci când primești infractori din Lumea a Treia, devii o țară din Lumea a Treia”

Preşedintele SUA, Donald Trump, a lansat un nou atac la adresa statelor europene, criticând politica privind migraţia şi avertizând că, atunci când primeşti infractori din Lumea a Treia, devii o ţară din Lumea a Treia.