Accident grav de Ziua Copilului. Zece persoane, între care şapte copii, sunt răniți

×
Publicitate

Zece persoane, între care şapte copii, au fost rănite, miercuri după-amiază, într-un accident rutier produs în judeţul Botoşani, în care au fost implicate două maşini.  

Potrivit Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Botoşani, citat de News.ro, pompierii au fost anunţaţi de producerea unui eveniment rutier în localitatea Loturi Enescu, municipiul Dorohoi, după ce două maşini s-au ciocnit.

Acolo au ajuns două echipaje din cadrul Detaşamentului de Pompieri Dorohoi, cu o autospecială de stingere cu apă şi spumă şi modul de descarcerare, o ambulanţă SMURD, dar şi patru echipaje ale Serviciului Judeţean de Ambulanţă.

accident, copii, Botosani

"La sosirea forţelor de intervenţie, şoferul uneia dintre maşini era încarcerat, iar celelalte victime erau ieşite din autoturisme. Toate persoanele erau conştiente. Pompierii au extras victima, care a fost preluată de un echipaj de prim ajutor. Şi celelalte persoane au fost evaluate la faţa locului. Echipajele medicale au decis ca acestea să fie transportate la spital pentru îngrijiri medicale de specialitate”, a transmis ISU Botoşani.

Cei şapte copii răniţi au între 5 şi 14 ani şi se aflau în maşini împreună cu părinţii lor.

accident, copii, Botosani

Sursa citată menţionează că pompierii au acţionat şi pentru înlăturarea bucăţilor de caroserie de pe carosabil şi au deconectat bornele bateriilor.

 

Articol recomandat de sport.ro
"Ce i-ai spune soției tale dacă ai putea să mai vorbești cu ea câteva secunde?" Iosif Rotariu, răspuns tulburător
"Ce i-ai spune soției tale dacă ai putea să mai vorbești cu ea câteva secunde?" Iosif Rotariu, răspuns tulburător
Citește și...
O fetiță de 10 ani din Neamț i-a mărturisit mamei sale în timp ce-și făcea lecțiile că a fost violată timp de 5 ani

Un bărbat de 39 de ani din judeţul Neamţ a fost arestat preventiv, acuzat că şi-ar fi abuzat sexual fiica vitregă. Biata copila are acum 10 ani, iar coșmarul ar fi început pe când copila avea doar 5 ani.  

Copil de un an și patru luni, în stare gravă, după ce a căzut de la etajul patru al unui bloc, în Petroșani

Un copil de un an și patru luni a ajuns la spital în stare gravă după ce a căzut de la etajul patru al unui bloc, joi, în Petroșani.

Un bărbat din Iași și-a agresat sexual fiica timp de trei ani. Copila a prins curaj să spună după ce tatăl a plecat din țară

Un bărbat din județul Iași a fost arestat pentru fapte greu de povestit: este acuzat că și-a agresat sexual fiica, vreme de 3 ani.

Recomandări
Unde pot verifica șoferii, în timp real, prețul motorinei la toate benzinăriile. Primele efecte ale reducerii accizei

Motorina s-a ieftinit la benzinăriile din țară. În unele locuri, un litru de diesel a coborât sub 10 lei. Este efectul accizei dinamice, care a intrat ieri în vigoare. 

INS: Consumul de energie electrică al populației a scăzut cu 11,8% în primele șase luni din 2026

Resursele de energie primară au scăzut, în perioada 1.I-30.VI.2026, cu 4,1%, iar cele de energie electrică au crescut cu 1,1%, față de perioada 1.I-30.VI.2025.

Doi frați de 17 și 19 ani au murit înecați la mare, în Olimp. Unul a fost smuls de valuri din mâna salvamarului

Doi frați - de 17 și 19 ani - și-au găsit sfârșitul în stațiunea Olimp. Băieții au intrat în mare, deși era arborat steagul roșu.