Celebrul designer Valentino, protagonistul unui documentar de exceptie

×
Publicitate

S-a retras in 2007, dar inca fascineaza. Marele designer italian Valentino este eroul unui uimitor film documentar, difuzat acum in cinematografele americane.

Nu este un film despre moda ci despre viata acestui artist, care a reusit sa evadeze din realitate, creandu-si o lume proprie. Intr-un interviu, regizorul explica de ce si-a intitulat documentarul: "Valentino, ultimul imparat".

Pur si simplu "divortase" de realitate. Asta l-a definit cel mai mult pe Valentino si a recunoscut-o chiar si el. Locuia intr-un turn de fildes, total rupt de lumea reala"

Regizorul a petrecut doi ani si jumatate "scufundat" in modul de viata extravagant al lui Valentino.

"Valentino a trait la un nivel cum nu traieste nimeni. Traia ca un rege sau ca o Regina, ca un lider de stat. A fost extraordinar sa descopar toate aceste aspecte. Cunosti o lume a castelelor, avioanelor private, a vilelor luxoase din diferite tari", a spus regizorul Matt Tyrnauer.

Prin tinutele pe care le-a imaginat, Valentino a celebrat, timp de 45 de ani, trupul femeii pe care l-a privit ca pe ceva sacru.

Insa acest documentar -spune regizorul - nu este un film despre moda. Exploreaza viata personala a designerului si relatiile sale cu vechiul lui partener de afaceri, Giancarlo Giametti.

Valentino s-a retras in 2007, dar creatiile sale dau inca stralucire "covorului rosu" la diferite evenimente.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Brian, liliacul, intr-o mica vizita in spatiu!

Care au fost gandurile liliacului Brian cand s-a asezat pe naveta spatiala Discovery, nimeni nu va sti, insa cu siguranta nu si-a imaginat ca va fi pulverizat pur si simplu in spatiu!

Hai sa te fac o tura cu amfi-vehiculul!

Vehiculele pe apa pentru turisti nu sunt chiar o noutate! Sunt posibilitatea ideala de a explora atat orasul, cat si mediul "umed" inconjurator.

Cabral, Maruta, Solcanu, Animal X si Montuga, politisti pentru o zi!

Ioana Maria Moldovan, Laura Cosoi, Cabral, Mircea Solcanu si membrii trupelor Animal X si Montuga s-au aflat astazi in Piata Romana alaturi de politisti pentru a lupta impotriva infractionalitatii de ziua Politiei Romane.

Recomandări
Cursa contra cronometru pentru miliardele din PNRR. Aproape 3.000 de proiecte trebuie recepționate într-o săptămână

Aproape 3.000 de proiecte de investiții finanțate prin PNRR trebuie finalizate și recepționate urgent în această săptămână pentru a putea fi decontate, spune premierul Ilie Bolojan. 

Sorin Grindeanu, despre legea salarizării: „Sunt niște termene aproape imposibil de îndeplinit”

Sorin Grindeanu a declarat că i se pare foarte greu, dacă nu spre imposibil, să mai poată veni până mâine, poimâine, cu o formă a legii salarizării care să ducă la aprobare, el precizând că sunt niște termeni aproape imposibil de îndeplinit.

Drona care a căzut în Vrancea a stat cinci ore agățată într-un nuc. A fost observată de o femeie

O dronă care a fost observată luni dimineață în județul Galați a dispărut de pe radar și s-a prăbușit într-un sat din Vrancea.