Faceti cunostinta cu Sorin Ilie Obama din Rusciori

60211211

Micul Obama de Rusciori, nascut exact in 4 noiembrie, data alegerilor din SUA, este al treilea copil al unei familii sarmane.


„Cand l-am vazut pe Obama la televizor, mi-a crescut inima de bucurie. Am crezut ca este un tigan de-al nostru, din cauza culorii lui”, a explicat Maria Savu, bunica lui Obama Sorin Ilie Scoica, din satul Rusciori.

Barackomania a cuprins omenirea!

In Brazilia, opt candidati la alegerile din octombrie au profitat de o bresa in legea electorala si si-au schimbat numele in Barack Obama. Fara succes insa: atat Barack Obama, cat si cei cativa Bin Laden, Zidane si Mos Craciun au fost invinsi la urne.

Prenumele de "Obama" si "Michelle" au avut un succes fulminant miercuri in maternitatile din Kenya, o femeie reusind chiar sa isi numeasca gemenii astfel, relateaza AFP.

La spitalul general din Kisumu (vestul Kenyei), capitala regiunii de unde este originara familia din partea tatalui a noului presedinte american, Pauline Adhiambo a nascut gemeni, pe care i-a numit Obama si Michelle, potrivit AFP.

Doar in acest spital, cel putin alti opt copii au fost numiti Barack sau Obama, sau ambele, in timp ce in maternitatile din capitala Nairobi si din intreaga tara numerosi copii au fost numiti astfel.

"Am vorbit cu sotul meu si am convenit asupra faptului ca numele de Barack Obama ar fi ideal pentru baietelul nostru, deoarece tot orasul si intreaga lume sunt entuziasmate de Barack Obama, si pentru noi este o persoana importanta", a marturisit Josephine Anyango Anyango.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Dacia Duster a primit un upgrade serios în 2026! Cum arată și cât costă modelul ”unic pe piață”
FOTO Dacia Duster a primit un upgrade serios în 2026! Cum arată și cât costă modelul ”unic pe piață”
Citește și...
Hailey Bieber, apariție incendiară într-o rochie roșie din dantelă după finala Cupei Mondiale | GALERIE FOTO

Hailey Bieber a optat pentru o rochie roșie, inspirată de lenjerie, în timpul unei seri romantice după finala Cupei Mondiale FIFA.

PRO TV, lider absolut de audiență aseară cu partida FCSB – FK Auda. Returul se vede exclusiv pe VOYO

Interesul românilor pentru parcursul european al campioanei României s-a văzut și în cifrele de audiență.

Fiul Andreei Esca a împlinit 23 de ani. Imagini de colecție din albumul de familie și mesajul emoționant al prezentatoarei

Fiul Andreei Esca, Aris Melkior Eram, a împlinit 23 de ani. Cu această ocazie, prezentatoarea TV a publicat pe rețelele de socializare mai multe fotografii alături de fiul său.

Recomandări
Cum a doborât România a doua dronă în mai puțin de 24 de ore. Ce s-a schimbat față de prima misiune

România a trecut prin momente dramatice în ultimele 24 de ore, după ce două drone militare au pătruns în spațiul aerian național, si au fost doborâte de pilotul unui avion F-16 al Forțelor Aeriene Române. 

Studiu Eurofound: România urcă în topul creșterilor salariului minim din UE, dar rămâne printre ultimele state din clasament

România se numără printre țările cu cele mai rapide creșteri ale salariului minim din Uniunea Europeană. Totuși, acesta rămâne printre cele mai mici din Uniune. 

Vestul Europei, sub teroarea flăcărilor. Sute de mii de persoane din Spania și Franța au primit ordine de evacuare

Sunt ore critice în Spania, unde incendiile de vegetație continuă să se extindă. Fumul gros a ajuns până în capitala Madrid.