Cine este Ana Munteanu, tânăra din Moldova care a câştigat Vocea României la numai 16 ani

×
Publicitate

Ana Munteanu a câștigat marele trofeu Vocea României și premiul în valoare de 100.000 de euro.

Ana Munteanu vine din Chișinău, a făcut canto cinci ani, iar în prezent este elevă la liceu și ia lecții de xilofon, tobe și pian. Studiază foarte mult și toată viața ei se învârte în jurul muzicii. Moștenește talentul de la părinții ei, care au calități vocale excepționale, dar care nu au performat în acest domeniu.

În 2014, la numai 13 ani, tânăra a câştigat „Moldova are Talent”, cu piesa Patriciei Kaas - „Il parle d'amour”. Tânăra spunea atunci că este o mare fană a legendarului cântăreţ rus Vladimir Vîsoţki şi a cântat mai multe melodii ale acestuia până sp ajungă în finală.

“Mulţumesc lui Vîsoţki care e dragostea mea cea mare. Nici nu mi-a trecut prin gând că voi învinge”, declara Ana, după victoria din concursul de la Chişinău.

Smiley a fost fascinat de calitățile vocale ale Anei încă din etapa audițiilor pe nevăzute, a pariat pe ea de fiecare dată și au lucrat foarte bine împreună în toate aceste luni. Concurenta a reușit întotdeauna să-l impresioneze și a vrăjit publicul cu momentele pe care le-a prezentat pe scenă. În seara aceasta, Ana a cântat trei melodii: La boheme – singură, De unde vii la ora asta – împreună cu Smiley și The prayer – împreună cu Marcel Pavel.

ana Munteanu si Smiley

 

Extrem de emoționată și cu lacrimi în ochi, Ana a declarat imediat după ce a aflat rezultatul voturilor: ”Sunt extrem de fericită. Vreau să le mulțumesc tuturor celor care au avut încredere în mine și m-au susținut, tuturor celor care mi-au trimis mesaje, m-au sunat, m-au felicitat. Vreau să-i mulțumesc în primul rând lui Smiley, pentru că el este cel care m-a adus până aici, el a avut încredere în mine. Și, bineînțeles, Alinei Dincă, vocal coach-ul meu din competiție. A fost visul meu să lucrez cu Smiley, să vin la Vocea României, să cânt. Vă mulțumesc și vă iubesc!”.

Ana Munteanu

Fericit că Ana a câștigat cea mai tare competiție a vocilor, Smiley a declarat: ”Le mulțumesc tuturor oamenilor care au avut încredere în vocea Anei și tuturor celor care au votat. Deja prima piesă a Anei, Măști, o puteți găsi pe internet, a fost lansată în seara asta. E o melodie foarte potrivită pentru ea și e prima piesă dintr-o, sper eu, carieră strălucită a Anei. Noi ne vom da tot interesul să aibă o carieră frumoasă, să vă bucure în continuare și vom vedea anul viitor ce s-a mai întâmplat între timp. Ana este magică și sunt convins că a reușit să vă emoționeze. Și eu am simțit același lucru. Mă bucur mult că oamenii au simțit la fel cum am simțit și noi. Chiar merită copilul ăsta super talentat. Îmi doresc doar ca cei care au votat-o să o asculte și să o susțină în continuare.”.

 

Articol recomandat de sport.ro
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
Citește și...
Peste 50.000 de oameni au vizitat NIBIRU în prima zi de la deschidere. Începe oficial sezonul de evenimente

NIBIRU și-a deschis oficial porțile cu 50.000 de vizitatori în prima zi, inaugurând cel mai mare proiect privat de entertainment de pe litoral.

Cauza morţii actorului Sam Neill a fost dezvăluită. „De această dată corpul lui nu a mai putut lupta”

Actorul Sam Neill a murit din cauza unei pneumonii, a anunțat reprezentantul său, citat de The Guardian.

Nibiru, prima stațiune de entertainment de pe litoral și una dintre cele mai mari din Europa, se deschide joi

NIBIRU își deschide oficial porțile joi, 16 iulie și dă startul verii pe litoralul românesc. 

Recomandări
Cine sunt bugetarii care vor primi 2.000 de lei în plus la salariu, după noua lege. Problema apare la sporuri

După o discuție de aproape 2 ore la Palatul Cotroceni, vineri a apărut o nouă variantă a legii salarizării. 

România a cumpărat 12 elicoptere Airbus H225 M Caracal. Ce a mai intrat în achiziția de peste un miliard de euro

România a cumpărat cu peste un miliard de euro 12 elicoptere multi-misiune Airbus H225 M Caracal și 12 radare de supraveghere aeriană. 

Directoarea care făcea ciocolată la serviciu nu a comentat situația, însă colegii i-au sărit în ajutor: E o bucătărie comună

Este scandal cât casa în Ministerul Transporturilor. Directoarea Centrului Național de Calificare și Instruire Feroviară (CENAFER) este acuzată că prepara ciocolată artizanală chiar în sediul instituției, apoi o vindea pe Facebook.