V. Astarastoae: Sanctiunile aplicate de Colegiul Medicilor nu sunt blande

×
Publicitate

Vasile Astarastoae, presedintele Colegiului Medicilor, a discutat despre problemele care afecteaza sistemul sanitar din Romania la videochatul stirileprotv.ro.

Esti nemultumit de modul in care ai fost tratat de cadrele medicale in spital sau vrei sa stii ce presupune o ancheta intr-un caz de malpraxis? Vrei sa stii ce sanctiuni poate primi un doctor care nu isi face datoria? Afla de la Vasile Astarastoae.

Sinteza discutiei:

- sistemul incearca sa modifice dupa ureche anumite practici, din pricina lipsei de resurse;

- posibilitatile si atributiile Colegiului Medicilor sunt limitate; malpraxisul nu mai este de competenta Colegiului;

- sanctionarea medicilor nu este o solutie;

- eroarea si greseala medicala sunt doua situatii diferite; prima este involuntara si nu se pedepseste, cea de-a doua reprezinta neglijenta ori indolenta medicului si se pedepseste;

- coruptia in sistemul medical nu este de competenta Colegiului Medicilor;

- Colegiul Medicilor din Romania este considerat unul dintre cele mai stricte din Europa;

- modificarea legislatiei pe malpraxis trebuie modificata pentru ca un pacient care a suferit din pricina erorii ori greselii medicale sa poata fi despagubit;

- relatia dintre medic si pacient este perturbata grav in momentul de fata;

- Colegiul Medicilor si-a prezentat scuze pentru cazul de la Slatina;

- activitatea Colegiului Medicilor din Romania este una dintre cele mai apreciate din Europa;

- la Slatina va fi o ancheta severa si corecta;

- sanctiunile aplicate de Colegiul Medicilor nu sunt blande;

- din greseli se invata si din pacate aceasta este medicina, spune presedintele Colegiului Medicilor, Vasile Astarastoae.

- "Nu am dat si nu am luat niciodata spaga, in 35 de ani de profesie", spune Vasile Astarastoae, specificand ca nu a incurajat niciodata asemenea practici. Cu toate acestea, pacientul are dreptul de a-si recompensa medicul, daca este multumit de serviciile sale, adauga presedintele Colegiului Medicilor.

- pacientul trebuie sa aiba optiunea de a alege un medic care nu este in topul performantei, dar care nici nu il costa foarte mult;

- principalul interes al pacientilor este eliminarea malpraxisului;

- 90% dintre medici si asistente te trateaza si daca nu le dai bani;

- "M-as interna ca pacient in Spitalul din Slatina", afirma Astarastoae;

- este inadmisibil ca cineva sa conditioneze actul medical; atunci cand un doctor cere bani, pacientul nu trebuie sa-i ofere suma, ci sa anunte managementul spitalului;

- nu avem mila pentru cei care conditioneaza financiar actul medical;

- medicina nu este o profesie lejera. Medicii nu sunt perfecti, mai pot face si greseli, dar de aceea exista sanctiuni.

Articol recomandat de sport.ro
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Citește și...
Horoscop cu Neti Sandu si Irina Gologan: Marte si Mercur sunt retrograde. Cum ne influenteaza

Neti Sandu si Irina Gologan au vorbit despre cum ne influenteaza faptul ca Marte si Mercur sunt retrograde.

Horoscop cu Neti Sandu si Irina Gologan. Ce surprize ne asteapta de sarbatori

 Neti Sandu si Irina Gologan au vorbit despre surprizele pe care le vor avea zodiile de Pasti.

Horoscop cu Neti Sandu si Irina Gologan. Surprizele de care vom avea parte la locul de munca

Neti Sandu si Irina Gologan au vorbit despre surprizele pe care le vor avea zodiile la locul de munca.

Recomandări
Președintele României participă la summitul NATO de la Ankara, pe 7-8 iulie. Cu cine se va întâlni Nicușor Dan

Președintele României, Nicușor Dan, va participa, în perioada 7-8 iulie 2026, la reuniunea șefilor de stat și de guvern ai Organizației Tratatului Atlanticului de Nord (NATO), care va avea loc la Ankara, Republica Turcia.

Mesajul Americii către România, la 250 de ani de la fondarea Statelor Unite. Imagine spectaculoasă a Castelului Bran

SUA și România au o ”legătură profundă și durabilă”, iar cele două națiuni ”sunt profund ancorate în valorile fundamentale ale civilizației occidentale”, se arată într-un editorial al ambasadorului american la București cu ocazia Freedom250.

Trump, nou atac la adresa Europei: „Atunci când primești infractori din Lumea a Treia, devii o țară din Lumea a Treia”

Preşedintele SUA, Donald Trump, a lansat un nou atac la adresa statelor europene, criticând politica privind migraţia şi avertizând că, atunci când primeşti infractori din Lumea a Treia, devii o ţară din Lumea a Treia.