Gimnastul Flavius Koczi a fost retras din finala la individual compus

Flavius Koczi

Flavius Koczi a fost retras, miercuri, din finala la individual compus, de la Jocurile Olimpice de la Londra, care este programata sa inceapa la ora 18.30.

"Flavius nu va mai concura, a fost retras. A spus ca nu poate sa faca finala", a fost declaratia presedintelui FR Gimnastica, Adrian Stoica, aflat la Londra.

Gimnastul Flavius Koczi a prins finala la individual-compus, de pe pozitia a 22-a, dupa calificarile de sambata seara.

Cu un punctaj total de 85.865 puncte, Koczi se afla la finalul concursului de calificari pe locul 25, in afara listei oficiale de 24 de calificati in finala.

Dintre cei 24 de gimnasti calificati initial au fost scosi trei gimnasti (germanul Philipp Boy, ucrainianul Oleg Stepko si niponul Kazuhito Tanaka), ce aveau punctaj calificant, dar si cate doi coechipieri mai bine clasati pentru finala.

Potrivit regulamentului, doar doi sportivi din fiecare natiune pot evolua in finala la individual-compus, astfel ca Flavius Koczi a urcat pe locul 22 si urma sa evolueaze in finala de miercuri.

Ca urmarea a retragerii sale a fost reprimit japonezul Kazuhito Tanaka, ce figureaza pe lista de start.

Flavius Koczi este calificat si in finalele de la sol si sarituri. Finalele pe aparate vor avea loc in 5 august (sol, cal cu manere), in 6 august (sarituri, inele) si in 7 august (paralele, bara fixa).

„Câți bani câștigi în România?” Apărătorul de la FCSB, dorit în Franța, a dat răspunsul pe loc

In urma cu 4 luni, Hamadou Djibo Issaka nu se urcase niciodata intr-o barca. Acum participa la Jocurile Olimpice de la Londra, la proba de individual rame si, desi iese mereu ultimul, este cat se poate de fericit.

Echipajul feminin de dublu rame al Romaniei s-a clasat, miercuri, pe locul 5, la Jocurile Olimpice de la Londra.

Trebuie sa vezi expresia de pe fata Mariei Sharapova, la JO 2012. Intoarce singur imaginea

Stirile ProTV te invita intr-o calatorie fascinanta catre Londra, acolo unde Jocurile Olimpice te asteapta. Exploreaza-le printr-o panorama de 360 de grade. Sursa foto: Getty/Gulliver.

Acuzații incredibile la adresa NATO dinspre Budapesta: „Alianța a trecut peste Linia Roșie”

Ministrul Afacerilor Externe şi Comerţului Exterior din Ungaria, Péter Szijjártó, a precizat că NATO a trecut peste Linia Roșie, relatează portfolio.hu.

De ce au scăzut rezervele valutare ale BNR cu nu mai puțin de 1,7 miliarde de euro în doar o lună

Rezervele valutare la Banca Naţională a României totalizau 62,511 miliarde de euro la data de 30 aprilie 2024, în scădere cu 2,7% comparativ cu nivelul de 64,279 miliarde euro înregistrat la finele lunii martie 2024, conform unui comunicat al BNR.

Parlamentar bătut crunt din cauza unui proiect de lege. ”Rusia este ceea ce vedeți acum pe corpul meu” VIDEO

Un parlamentar georgian, Levan Habeişvili, care a fost bătut în timp ce participa la o manifestaţie pro-UE, şi-a arătat rănile, ”urmele Rusiei”, în Parlament, relatează AFP.