Livrările în România pentru noul Samsung Galaxy S9 încep pe 9 martie

Samsung Galaxy S9

Primele smartphone-uri Samsung Galaxy S9, noul model vârf de gamă al gigantului sud-coreean, vor fi livrate în România începând din 9 martie

Primele telefoane vor ajunge la cei care au făcut pre-comenzi, cu o săptămână înainte de lansarea comercială la nivel global, S9 va fi disponibil şi în magazinele partenerilor Samsung pe piaţa românească, a declarat Cristian Cojocaru, Head of Telecom Division Samsung Electronics România, cu prilejul lansării oficiale pe piaţa locală a noului smartphone, în cadrul unui eveniment desfăşurat marţi seara.

Pre-comenzile au început pe 25 februarie şi sunt în linie cu aşteptările companiei, confirmând interesul foarte mare şi răspunsul foarte bun al pieţei, a spus Cojocaru, care a adăugat că aşteptările privind vânzările sunt mai mari decât în cazul modelului precedent S8.

Piaţa românească de smartphone-uri va creşte şi în 2018, la vânzări totale de circa 4,5-4,7 milioane unităţi, de la 4-4,2 milioane unităţi în 2016, în condiţiile în care utilizatorii din România sunt foarte pretenţioşi şi îşi doresc cele mai noi modele, pentru a beneficia de calitatea reţelelor de date mobile din România, cele mai bune din Europa şi în top la nivel global, a afirmat oficialul Samsung.

Potrivit reprezentanţilor companiei, noul S9 are la bază nevoia tot mai mare a utilizatorilor de comunicare şi de exprimare prin imagini, videoclipuri şi "emoji" şi oferă cea mai avansată cameră disponibilă în acest moment pe piaţă.

Citește și
Klaus Iohannis
Iohannis, la Innovation Labs: Digitalizarea scăzută a economiei şi a administraţiei este o realitate
Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
Citește și...
iLikeIT. Cele mai aşteptate telefoane din 2018. Ce aduce nou Samsung Galaxy S9
iLikeIT. Cele mai aşteptate telefoane din 2018. Ce aduce nou Samsung Galaxy S9

Samsung Galaxy S9 şi S9 Plus sunt cele mai aşteptate telefoane ale începutului de an, iar George Buhnici le-a testat la MWC 2018.

Recomandări
Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra Ucrainei, chiar înaintea negocierilor de pace dintre Kiev și Washington
Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra Ucrainei, chiar înaintea negocierilor de pace dintre Kiev și Washington

Rusia a lansat un atac masiv cu drone și rachete asupra Ucrainei în timpul nopții de vineri spre sâmbătă, în timp ce Kievul se pregătește să discute cu SUA despre încheierea unui acord de pace.

MAI: 21 de sesizări în campania pentru alegerile locale parțiale. Amendă de 4.500 lei pentru distrugerea unui afiș
MAI: 21 de sesizări în campania pentru alegerile locale parțiale. Amendă de 4.500 lei pentru distrugerea unui afiș

Reprezentanții Ministerului Afacerilor Interne au anunțat că, în timpul campaniei pentru alegerile locale parțiale, au fost înregistrate 21 de sesizări privind posibile fapte nelegale, dintre care 13 au fost confirmate, iar șase sunt încă investigate.

Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă
Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă

Criza apei din Prahova și Dâmbovița se îndreaptă spre o posibilă soluționare. Premierul Ilie Bolojan a anunțat că vineri seară alimentarea cu apă va fi reluată treptat, dar a avertizat că apa nu va fi deocamdată potabilă.