Are 19 ani si a inventat un device care rezolva marea problema a smartphone-urilor! Gadgetul i-a adus peste 70.000 de euro

61857289

 HandEnergy este un gadget inventat de Michael Vaga, un adolescent de 19 ani din Minsk, Belarus. Device-ul permite incarcarea unui smartphone prin simpla rotire a mainii.

 Miscarea activeaza giroscopul device-ului pentru a produce energie care poate fi stocata sau poate incepe incarcarea telefonului. Gadgetul inovator a primit peste 71.000 de euro fonduri pe Kickstarter, depasind obiectivul cu 20.000 de euro.

"Cu fiecare rotire a mainii, viteza motorului creste semnificativ si genereaza mai multa putere. Viteza medie este de 5.000rpm" spune Vaga, conform yoda.ro.

Dureaza intre 40 de minute si o ora pentru ca device-ul sa se incarce complet, viteza de incarcare a lui fiind redusa cu 30% atunci cand este simultan incarcat un smartphone. Gadgetul va fi disponibil incepand cu luna martie a acestui an si va costa 99 de euro.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Robotul gigant de 1,6 tone care imita intocmai un om. Cum a fost creat

Ati mai vazut roboti ca acesta in Avatar sau alte filme SF. Exista, insa, si in lumea reala.

2016 a fost un an bogat in ceea ce priveste gadgeturile. Topul celor mai ciudate aplicatii

Aplicatii care aprind lumanari la biserica, fara sa mai fie nevoie sa ajungi acolo sau care iti asigura o calatorie in timp. Sunt doar doua dintre cele mai ciudate programe pentru gadgeturi.

O calatorie in trecut cu ajutorul tehnologiei 3D. Cum se traia in vechea cetate Tomis, de la malul marii

Va propunem un salt in timp, de 2.000 de ani, pentru a vedea cum se traia in vechea cetate Tomis, de la malul marii. Desi pare imposibil, sa stiti ca se poate.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.