Vezi aici calendarul actiunilor de protest ale bugetarilor

60185865

Este mare agitatie printre angajatii la stat. Toata lumea negociaza pe seama bugetului care va fi alcatuit de noul guvern.


Premierul si ministrii sai nu cedeaza insa, ingroziti ca economia romaneasca ar putea fi sacrificata ca porcul de Craciun in toiul crizei financiare. Mult vehiculata crestere economica fara precedent a Romaniei si-a dat obstescul sfarsit, dar tumultul bugetar este in toi. Iata, asadar, care sunt programarile facute de angajatii statului la proteste si greve:

3 noiembrie – greva generala anuntata de profesorii afiliati la Federatia Spiru Haret.
6 noiembrie – pichetarea sediului Guvernului de catre functionarii publici. 
7 noiembrie – greva CFR; circulatia trenurilor va fi intrerupta intre orele 7:00 si 13:00.
10 noiembrie – greva de avertisment declansata de Alma Mater, Federatia Sindicatelor Libere din Invatamant si Federatia Educatiei Nationale.
11 noiembrie – miting in Capitala, organizat de Federatia Sanitas, reprezentand bugetarii din Sanatate.
13 noiembrie – greva generala anuntata de functionarii publici si Federatia Sed Lex.
18 noiembrie – greva generala anuntata de Alma Mater, Federatia Sindicatelor Libere din Invatamant si Federatia Educatiei Nationale.
20 noiembrie – Spiru Haret, Sanitas si Columna intra in greva generala daca rezultatele discutiilor esueaza.
1 ianuarie 2009 – termenul dat de Cartel Alfa pentru aparitia unui cadru legislativ care sa mentioneze cu cat vor creste salariile in celelalte sectoare bugetare. Cartel Alfa a anuntat ca nu va recurge la greva.
1 aprilie 2009 – data la care ar trebui majorate salariile profesorilor. 

Crezi ca bugetarii vor avea castig de cauza doar in urma negocierilor cu guvernantii sau ca se va ajunge la actiuni de protest in lant? Comenteaza AICI.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ana Bogdan a uitat de inhibiții în vacanță! Departe de teren din cauza problemelor medicale, sportiva s-a fotografiat în costum de baie
FOTO Ana Bogdan a uitat de inhibiții în vacanță! Departe de teren din cauza problemelor medicale, sportiva s-a fotografiat în costum de baie
Citește și...
Consimțământ pentru Prelucrarea de Date cu Caracter Personal

Consimțământ pentru Prelucrarea de Date cu Caracter Personal de către ProTV.

Obiectul misterios din Rusia a fost văzut și în România, chiar în seara de Crăciun. FOTO și VIDEO

Mai mulți oameni au semnalat prin aplicația ”Fii reporter” de pe www.stirileprotv.ro că au văzut pe cer un obiect ”misterios” în seara zilei de Crăciun, adică pe 25 decembrie.

Gestul emotionant pe care l-a facut o femeie pentru fiul ei, ca sa nu lipseasca de la un eveniment dedicat tatilor. FOTO

O mama care-si creste cei 3 copii singura s-a deghizat in barbat, pentru ca fiul sa nu rateze un eveniment scolar numit "Gogosi alaturi de tata".

Recomandări
Aproape 12.000 de români primesc pensii speciale. Cine încasează o pensie de 25.586 lei pe lună

Aproape 12.000 de români primesc pensii de serviciu, mai cunoscute sub denumirea de pensii speciale, potrivit CNPP. Cei mai mulți beneficiari se află în rândul magistraților, categorie în care se achită și cea mai mare pensie specială: 25.586 lei/lună.

Pasajul Basarab intră în reparații. Modificări importante în transportul din București

Circulaţia rutieră şi transportul public în zona Pasajului Basarab vor fi afectate începând de sâmbătă, când încep lucrările de remediere a acestei infrastructuri, a informat Primăria Capitalei.

Ciprian Ciucu se retrage din conducerea PNL: ”Am convingerea că este o decizie corectă”

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, a anunțat, sâmbătă, că a decis să nu mai candideze la o funcție de conducere în Partidul Național Liberal, la congresul care are loc duminică. Astfel, el va rămâne un simplu membru de partid.