Egipt: O prezentatoare lupta pentru a putea purta valul la televizor

60188949

Ghada El Tawil a trebuit sa-si castige in instanta dreptul de a mai putea purta valul islamic atunci cand prezinta diverse emisiuni la una dintre televiziunile publice din Egipt.


Stilul de viata cosmopolit si modern din Cairo face ca multe dintre egiptence sa renunte la traditionalul val pe care o fata incepe sa il poarte atunci cand are prima menstruatie, conform traditiei islamice. 

Acesta a fost si cazul prezentatoarei TV Ghada El Tawil, care nu a purtat niciodata valul islamic, numit hijab. Asta pana in 2002, cand a decis ca este cazul sa-si acopere capul. A fost o decizie personala, venita din dorinta de a fi mai aproape de Dumnezeu si de stilul de viata mai conservator al orasului ei natal, Alexandria, unde numai 80-90% dintre femei poarta val.

Atunci au inceput insa problemele pe plan profesional. Conducerea televiziunii i-a interzis sa mai apara in emisiunile pe care le prezenta pana atunci, fara a-i da o explicatie concreta pentru aceasta decizie. Ghada El Tawil a fost nevoita sa apeleze la instanta pentru dreptate si a avut castig de cauza.

Acum, El Tawil prezinta o emisiune sociala, orientata in principal catre femei. Prima sa aparitie pe micul ecran dupa sase ani de absenta a fost foarte apreciata de public, prezentatoarea fiind felicitata in direct prin nenumarate telefoane de la telespectatori.

Ghada El Tawil mai are o singura batalie de castigat: inca nu i s-a permis sa prezinte stirile in limba engleza de la Canal 5, televiziunea la care lucreaza. Motivatia a fost ca trebuie sa dea un test, lucru pe care l-a refuzat "din principiu", spune ea, pentru ca este ceva ce a facut timp de 12 ani inainte sa apara problema valului.

Articol recomandat de sport.ro
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Citește și...
Obama, de la gradinita pana la Casa Alba

Barack Obama s-a nascut in Honolulu, Hawaii, pe 4 august 1961. Tatal sau, Barack Obama Senior provenea din Nyangoma-Kogelo, Kenya, iar mama, Ann Dunham din Kansas.

Campaniile electorale, o investitie profitabila?

In 2008, campaniile electorale au ajuns sa coste de doua sau chiar de trei ori mai mult decat la inceputul noului mileniu. Nici macar criza financiara nu a oprit marile coporatii din SUA sa cotizeze.

Bebelus urias: Are sase luni si 20 de kilograme

Desi la nastere a avut greutatea unui copil normal, respectiv trei kilograme, uriasul de numai sase luni a recuperat pe parcurs.

Recomandări
Energia produsă la Rovinari, de 2-3 ori mai ieftină decât cea importată. Cât costă un megawatt-oră

În plină criză energetică, România mizează din nou mai mult pe centralele pe cărbune. La Rovinari funcționează acum trei capacități de producție, în loc de două pentru a acoperi o parte din deficitul generat de oprirea Unității 2 de la Cernavodă. 

Ce urmează după decizia CCR privind legea integrității. Opțiunea pe care o are la dispoziție Nicușor Dan

Amendamentul PSD din legea integrității care îl lasă fără mandat pe primarul Timișoarei Dominic Fritz a fost declarat constituțional de judecătorii CCR.

Opere ale pictorului Alexandru Țipoia, prezentate în premieră la Inspectorul Pro. Familia vrea să le doneze statului

Creația pictorului Alexandru Țipoia este oferită gratuit statului român. Dar, procesul de donație s-a blocat în birocrație, spune familia.