Zeci de copii au participat la un concurs de pescuit. Ce impresii și-au făcut

×
Publicitate

Cu câteva zile înainte de începerea școlii, copiii profită de încă o porție de distracție. Aproape 30 de elevi au participat la un concurs de pescuit organizat în Bistriţa-Năsăud. Iar vremea a fost perfectă pentru acest sport.

Copiii, însoţiţi de către părinţi s-au trezit cu noaptea-n cap şi şi-au instalat sculele de pescuit, oferite de organizator, pe malul lacului. Regula e una simplă, cel care prinde cei mai mulţi peşti, cu greutatea cea mai mare, câştigă concursul.

Unii dintre copii au pus mâna pe băţul de pescuit pentru prima dată. Chiar şi aşa s-au descurcat, cu puţin ajutor de la părinţi, care i-au îndrumat cum să pună momeala.

Rareş a lăsat pentru câteva ore fotbalul şi a venit la pescuit pentru prima dată. Spune că e mai relaxant să stea pe malul lacului decât să joace o partidă de fotbal.

Raluca recunoaşte că dacă nu mergea cu familia la pescuit rămânea acasă, unde stătea toată ziua cu ochii în telefon.

Organizatorii şi-au dorit să îi scoată pe copii în natură şi în acelaşi timp să înveţe să se descurce cu undiţa.

La final copiii au fost răsplătiţi cu beţe de pescuit, cupe, diplome şi medalii.

Articol recomandat de sport.ro
Rusia, prinsă capcană!? Presa din Moscova: „Ucraina a profitat imediat”
Rusia, prinsă capcană!? Presa din Moscova: „Ucraina a profitat imediat”
Citește și...
Ce se întâmplă dacă mănânci roșii zilnic. Efectele reale asupra sănătății

Roșiile sunt ieftine, ușor de găsit și pline de nutrienți importanți. Află ce efecte poate avea consumul zilnic de roșii asupra sănătății, câte calorii au și când pot apărea riscuri.

Obiceiul aparent inofensiv pe care dermatologii îl descurajează. Cât timp ar trebui să petrecem la duș

Un duș lung și fierbinte poate fi relaxant, dar nu este mereu bun pentru piele. Apa fierbinte și produsele prea dure pot usca pielea și o pot face mai sensibilă. 

Pâine de casă fără frământare. Rețetă simplă, rapidă și pufoasă

Pâinea nu ar trebui să fie complicată, iar această pâine fără frământare, cu doar 3 ingrediente, dovedește exact asta. 

Recomandări
Codul roșu de caniculă se extinde, de luni, în aproape toată România. Bucureștiul intră și el sub avertizare

România este sub avertizare de temperaturi extreme. Codul roșu a fost emis pentru 16 județe, iar de luni va fi extins pentru aproape țara, inclusiv București. 

Sondaj CURS: Cum ar vota bucureștenii dacă duminică ar avea loc alegeri. Procentele PSD, PNL și AUR, în plin război politic

Un nou sondaj arată că PSD, PNL și AUR sunt despărțite de doar câteva procente în opțiunile de vot ale bucureștenilor. Comparativ cu precedentele alegeri locale, două dintre cele trei formațiuni înregistrează creșteri semnificative.

Mesajul lui Vladimir Putin după atacurile Ucrainei asupra infrastructurii ruse: „Vedem problemele. Le recunoaştem”

Vladimir Putin s-a angajat duminică să "asigure" securitatea ţării şi să facă faţă "provocărilor", în momentul în care Kievul îşi continuă atacurile asupra infrastructurii militare şi energetice ruseşti pentru a slăbi efortul de război al Moscovei.