Trafic infernal pe DN 1. În cât timp este parcurs drumul de la Brașov la București

62238157
Pro TV

Mulți români sunt la această oră pe drumul de întoarcere din mica vacanță prilejuită de Ziua Unirii.

Sejurul a fost scurt, dar plin, spun cei care au petrecut ultimele trei zile la munte, pe Valea Prahovei. Au avut zăpadă din belșug și au făcut mișcare în aer liber, asta contează cel mai mult. Acum, îndură aglomerația de pe DN1. Dar nu e chiar așa rău ca în alte dăți: drumul de la Brașov la București a durat circa patru ore și jumătate.

Cozile infernale s-au întins pe km întregi. Chiar și cei care au plecat de dimineață, în speranța că șoseaua va fi liberă, au fost prinși cu orele în trafic!

Șofer: „Trebuie să ajungem la Constanța, cred că mai stăm vreo șapte-opt ore până atunci. Când vii către distracție, parcă merită, dar când pleci...”.

Cozile kilometrice încep înainte de Predeal. Potrivit aplicațiilor de trafic, drumul de aici până în București este parcurs în aproximativ trei ore și jumătate.

Din fericire, oamenii se întorc din vacanță si cu amintiri frumoase. La Azuga, a nins și luni ca în povești.

Un domn din Buzău a profitat de vacanță pentru a-și aminti cum schia în tinerețe.

Schior: „La noi, ăștia mai în vârstă, e mai greu, pricepem mai greu, eu am schiat în copilărie, dar e mult de atunci”.

Andrei Pintenaru, intructor de schi: „Cam o oră de schi ajunge undeva la 250 de lei cu totul cu urcări. Închirierea unui echipament de schi sau de snowbord”.

Cei mai puțin antrenați s-au bucurat de o plimbare cu sania trasă de cai. Un drum costă 30 de lei de persoană.

Florin Conciu, proprietar sanie: „Durează cam 30 de minute 40, că acum e foarte aglomerat pe traseu și trebuie să fii atent cu copiii”.

Au fost și turiști care au venit la munte doar pentru o zi, cât sa ia un pic de aer curat și o masă bună.

Următoarea vacanță școlară începe n preajma sarbatorilor de Paști, pe 15 aprilie.

Articol recomandat de sport.ro
Simona Halep l-a pus la punct pe Nick Kyrgios
Simona Halep l-a pus la punct pe Nick Kyrgios
Citește și...
Lacurile s-au transformat în patinoare, din cauza frigului. Cât de periculoase sunt: ”Am auzit gheața cum se crapă”

Temperaturile scăzute din ultimele zile au transformat lacurile în adevărate patinoare.

Cauza morții lui Meat Loaf este COVID-19. Când s-a declanșat boala

Cauza morții lui Meat Loaf a fost dezvăluită la patru zile de la decesul acestuia. Potrivit TMZ, rockerul de 74 de ani a murit de COVID.

Scene ca în filme. Un tânăr a escaladat câțiva metri până la o fereastră a unui spital și a furat poșeta unei angajate

Un tânăr de 17 ani din Alba Iulia a escaladat câțiva metri până la o fereastră a Spitalului Județean și a furat dinăuntru poșeta unei angajate.

Recomandări
Cum arată noua variantă a legii salarizării. Valoarea de referință a fost redusă la 4.000 de lei, de la 4.100 - Surse

Proiectul noii legi a salarizării care a ajuns, joi, pe masa liderilor politici, stabileşte valoarea de referinţă privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice la 4.000 lei, începând cu 1 decembrie 2026, cu posibilitatea de majorare în 2027.

Momentul în care drona maritimă a fost distrusă de un avion F-16 în apropiere de platforma Neptun Deep | VIDEO

A fost alertă în Marea Neagră. O dronă militară cu explozibil a fost observată și apoi distrusă de militarii români în apropiere de platforma Neptun Deep.

Solicitare pentru avansarea în grad a lui David Popovici și decorarea Alexandrei Căpitănescu. Ce distincții sunt propuse

Alexandra Căpitănescu și David Popovici ar putea primi distincții din partea statului român. Delegații de Tineret ai României la ONU au solicitat oficial decorarea artistei și avansarea înotătorului în Ordinul „Steaua României”.